14oC Αθήνα

“Σκότωσε” τη Λίβερπουλ και έμεινε “ζωντανή” η Γουέστ Χαμ – Γκέλαρε η Σίτι

ΦΩΤΟ REUTERS.

Η Λίβερπουλ είναι άξια της μοίρας του αφού κατάφερε να αναστήσει και την ουραγό Γουέστ Χαμ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 που ουσιαστικά βάζει ταφόπλακα στις ελπίδες της για διεκδίκηση της 5ης θέσης. Δύο πολίτιμους βαθμούς άφησε η Μάντσεστερ Σίτι που έμεινε στο 1-1 με την Φούλαμ.

Η Γουέστ Χαμ πήρε πολύτιμο τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει να μείνει στην Πρέμιερ Λιγκ. Ο Πάρκερ άνοιξε το σκορ στο 22′ και ο Μπα στο 45′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Το τέρμα του Γκλεν Τζόνσον στο 84′ έδωσε προσωρινά ελπίδες στη Λίβερπουλ, αλλά ο Κόουλ στο 90′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1, υποχρεώνοντας τους “κόκκινους” στην πρώτη ήττα μετά από 8 αγώνες.

Στο “Σίτι οφ Μάντσεστερ” οι “πολίτες” έχασαν πολύτιμο έδαφος στη μάχη για την κατάκτηση μίας εκ των πρώτων θέσεων της Πρέμιερσιπ, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Φούλαμ. Ο Μάριο Μπαλοτέλι άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό για την ομάδα του Μαντσίνι, ενώ στο 48ο λεπτό, ο Νταφ ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό 1-1