15oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: Λοκομοτίβ Μόσχας – ΑΕΚ 3-1

ΦΩΤΟ NEWSPORTS
Η ¨Ενωση ηττήθηκε στην Μόσχα από την Λοκομοτίβ με 3-1, σε ματς για την τρίτη αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ
ΛΗΞΗ αγώνα

90+3′ ΓΚΟΛ για την Λοκομοτίβ, 3-1. Ο Καϊσέδο βγήκε στην κόντρα, πλάσαρε τον Αραμπατζή, εκείνος έσωσε αρχικά, όμως στο ριμπάουντ ο επιθετικός της Λοκομοτίβ πλάσαρε για διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

88′ ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-1. Κόρνερ του Λεονάρντο, ο Σιαλμάς έπιασε την γυριστή κεφαλιά από την γωνία της μικρής περιοχής και έτσειλε την μπάλα στα δίχτυα της Λοκομοτίβ

85′ Μία ακόμη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Κάρλος έβγαλε πάσα στον Μπέλεκ, αυτός πέπιασε ψιλοκρεμαστό σουτ και η μπάλα χτύπησε αρχικά στο δοκάρι και στην συνέχεια πήγε στα χέρια του Γκιγιέρμε

84′ Τεχνικό σουτ από τον Λεονάρντο, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

80′ Κόρνερ από τον Λεονάρντο, ο Μανωλάς έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

77′ Αλλαγή για την Λοκομοτίβ. Ο Λοσκόφ στην θέση του Ιγκνατίεφ

75′ Κίτρινη κάρτα στον Ντα Κόστα

73′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σιαλμάς στη θέση του Λαγού

71‘ ΓΚΟΛ για την Λοκομοτίβ, 2-0. Ο Σίτσεφ εκτέλεσε εύστοχα, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή πλευρά του τέρματος του Αραμπατζή. Στην σωστή γωνία έπεσε ο Έλληνας τερματοφύλακας

70′ Πέναλτι υπερ της Λοκομοτίβ, σε μαρκάρισμα του καράμπελα στον Σίτσεφ.

66′ Δεύτερη αλλαγή για την Λοκομοτίβ. Ο Καϊσέντο στη θέση του Ιμπρισιτς.

65′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λεονάρντο στη θέση του Μπερνς

65′ Κίτρινη κάρτα στον Χοσέ Κάρλος

63′ Κίτρινη κάρτα στον Ίμπρισιτς

62′ Δύσκολη επέμβαση του Αραμπατζή, σε ψιλοκρεμαστό σουτ του Θαπατέρ

61′ Σουτ του Κάρλος έξω απ’ την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Γκιγιέρμε

59′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Καφές στη θέση του Βάργκας

58′ Μεγάλη στιγμή για την Λοκομοτίβ. Ο Κάλα έδειξε ανωριμότητα, έχασε την μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά ευτυχώς για την ΑΕΚ ο Σίσκιν δεν πλάσαρε σωστά, σε κενή εστία

55′ Άστοχο σουτ του Βάργκας από το ύψος της περιοχής

54′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Μετά από κόρνερ ο Μπερνς έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

47′ ΓΚΟΛ για την Λοκομοτίβ, 1-0. Στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ομπίνα άδειασε τον Κοντοέ από αριστερά, έβγαλε τη σέντρα και ο Σίτσεφ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Ο Μανωλάς δεν μπόρεσε να κόψει την μπάλα πριν αυτή πάει στο κεφάλι του Σίτσεφ.

46′ Αλλαγή για την Λοκομοτίβ Μόσχας. O Ομπίνα στη θέση του Μάικον

Έναρξη δευτέρου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στην Μόσχα

Ένα λεπτό καθυστερήσεων

37′ Σέντρα του Ιγκνατίεφ από τα δεξιά, ο Μαϊκόν δεν μπόρεσε να κάνει σωστή προβολή και η μπάλα πέρασε άουτ

36′ Δυνατό σουτ του Βάργκας, το οποίο βρήκε σε σώματα. Στην επόμενη φάση ο Ίμπρισιτς δοκίμασε να σουτάτει, αλλά ο Γκέντσογλου μπήκε στην πορεία της μπάλας και έδιωξε τον κίνδυνο

Τα τελευταία λεπτά η Λοκομοτίβ έχει την κατοχή της μπάλας και προσπαθεί να γίνει απειλητική

33′ Σέντρα-σουτ του Γιανμπάεφ, ο Αραμπατζής έδιωξε σε κόρνερ

Δεν βγαίνουν τα… πράγματα στους Ρώσους επιθετικά.

22′ Το απειλητικό σουτ του Βάργκας -περιπου 2 μετρά έξω απ’ την περιοχή και δεξιά- πέρασε άουτ. Καλή στιγμή για την Ένωση, που ανεβάζει στροφές, ενώ ταυτόχρονα δείχνει να μην απειλείται αμυντικά

Οι παίκτες της Ένωσης προσπαθούν -πετυχημένα- να περιορίσουν τον Ίμπρισιτς

15′ ΜΕΓΑΛΗ ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μπέλεκ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκιγιέρμε στο τετ-α-τετ. Την υπέροχη κάθετη μπαλιά έκανε ο Μπέρνς

12′ Πολύ καλή επέμβαση του Αραμπατζή σε σουτ του Σίτσεφ. Ο Έλληνας τερματοφύλακας έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε την μπάλα

Η ΑΕΚ προσπάθησε δυο φορές να βγει από τα δεξιά με τους Μπερνς και Βάργκας, χωρίς ωστόσο να απειλήσει την ρωσικη εστία

Ψάχνουν τα πατήματα τους οι δυο ομάδες. Η Λοκομοτίβ δεν έχει απειλήσει την Ένωση, η οποία πιέζει σωστά στη μεσαία γραμμή

1′ Έναρξη του αγώνα. Η σέντρα στην ΑΕΚ

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ (Ζοσέ Κουσέιρο): Γκιγιέρμε, Θαπατέρ, Μπούρλακ, Γκλουσάκοφ, Ίμπρισιτς, Σίτσεφ, Ιγκνατίεφ, Ντα Κόστα, Σίσκιν, Γιανμπάεφ, Μαϊκόν

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Αραμπατζής, Καράμπελας, Κάλα, Μανωλάς, Κοντοές, Γκέντσογλου, Λαγός, Βάργκας, Κάρλος, Μπερνς, Μπέλεκ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πολ Φαν Μπούκελ (Ολλανδία)
ΒΟΗΘΟΙ: Νίκι Σίμπερτ, Άντζελο Μπούνμαν (Ολλανδία)

ΓΗΠΕΔΟ: “Lokomotiv Stadium”

Η επόμενη αγωνιστική (3/11)

ΑΕΚ-Λοκομοτίβ Μόσχας
Άντερλεχτ-Στουρμ Γκρατς

* Συνολικά η ΑΕΚ με Ρωσικές ομάδες έχει σε 11 αγώνες: 2 νίκες, 3 ισοπαλίες, 6 ήττες. Στην Ρωσία δεν έχει νικήσει ποτέ (2 ισοπ, 4 ήττες)

* Η Ένωση ταξίδεψε στη Μόσχα χωρίς τους τραυματίες Γκούντγιονσεν-Γεωργέα, τους τιμωρημένους Μάκο-Δέλλα και τον Λυμπερόπουλο -που προτιμήθηκε να ξεκουραστεί.

* Η Ένωση είχε αντιμετωπίσει και το 1998 τη Λοκομοτίβ, με φόντο την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Κυπελλούχων. Ο πρώτος αγώνας είχε λήξει 0-0.

Στον επαναληπτικό της Μόσχας, οι γηπεδούχοι άνοιξαν πρώτοι το σκορ, ωστόσο η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, καθώς ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κοπιτσή σε 1-1, το οποίο της έδινε και την πρόκριση. Ο Νικολαΐδης στην συνέχεια έχασε απίστευτη ευκαιρία για το 1-2 και στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Τσουγκαΐνοφ απέκλεισε τον “δικέφαλο”.