ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΟΚ – ΠΑΟ 0-1

Ο Παναθηναϊκός με το χρυσό γκολ του Νίνη πέρασε από την Τούμπα και έμεινε στο -7 από τον Ολυμπιακό. Πολλές ευκαιρίες έχασε ο ΠΑΟΚ. Με 10 οι πράσινοι από το 44′ και ο ΠΑΟΚ από το 74′.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

92′ Ο Σιμάο στη θέση του Κατσουράνη.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία.

89′ Κίτρινη κάρτα στον Λέτο.

88′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Κατσουράνης φάτσα με την εστία δεν έπιασε καλά το πλασέ και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η φάση της αποβολής του Κοντρέρας με δεύτερη κίτρινη κάρτα

85′ Κίτρινη κάρτα στον Ζιλμπέρτο.

83′ Ο Αρίας στη θέση του τραυματία Ίβιτς.

80′ Δυνατό σουτ του Γκαρσία, ο Τζόρβας έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

79′ Κίτρινη κάρτα στον Τσιρίλο.

74′ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Κοντρέρας βλέπει την κίτρινη κάρτα και πλέον οι δύο ομάδες συνεχίζουν με 10.

73′ Κίτρινη κάρτα στον Ίβιτς.

72′ Ο Αθανασιάδης πάσαρε στον Σαλπιγγίδη ο οποίος πήρε την κόντρα από τον Τζόρβα όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει την ισορροπία του.

69′ Ο Καραγκούνης στη θέση του Νίνη.

68′ Ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Σαλπιγγίδης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά αλλά ο Μαρίνος πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Αθανασιάδη.

66′ O Μουσλίμοβιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά νωρίτερα ο Αθανασιάδης υποδήχτηκε σωστά σε θέση οφσάιντ. Ο βοηθός έφυγε από τη θέση λόγω ρίψης αντικειμένων από την εξέδρα.

Ο ΠΑΟΚ επιτίθεται κατά κύματα μετά και την είσοδο των Αθανασιάδη, Μουσλίμοβιτς. Το αριθμητικό μειονέκτημα δεν επιτρέπει στον ΠΑναθηναϊκό να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια του.

60′ Ο Αθανασιάδης στη θέση του Τσουκαλά.

59′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Λίνο βρήκε σε εξαιρετικό σημείο τον Ίβιτς αλλά το πλασέ του τελευταίου από τη μικρή περιοχή δεν βρήκε το στόχο.

58′ Παράλληλη σέντρα του Σαλπιγγίδη, ο Καντέ έκοψε τη μπάλα πριν ο Μουσλίμοβιτς γίνει επικίνδυνος.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη.

48′ Σουτ του Μουσλίμοβιτς πέρασε άουτ.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

46′ Ο Μουσλίμοβιτς στη θέση του Σνάουτσνερ.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ιωαννίδης στη θέση του Γκοβού.

H φάση της αποβολής του Σπυρόπουλου

44′ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ. Ο Σπυρόπουλος έκανε επικίδνυνο μαρκάρισμα στον Ετό και ο Τριστώνης του έδειξε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

42′ Δυνατό σουτ του Πάμπλο Γκαρσία έδιωξε ο Τζόρβας.

41′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρίνο.

37′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Εκπληκτικό σου του Βιεϊρίνια η μπάλα “τράνταξε” το οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα.

36′ Διαγώνιο σουτ του Σαλπιγγίδη, έδιωξε ο Τζόρβας αν και η μπάλα έφευγε άουτ.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Σπυρόπουλο.

32′ Κίτρινη κάρτα στον Κοντρέρας.

26′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια έκανε τη σέντρα, ο Τζόρβας έδιωξε ασταθώς αλλά η κεφαλιά του Ίβιτς σε κενή εστία χτύπησε στην πλάτη του Καντέ και έφυγε κόρνερ,

25′ Άλλο ένα σουτ αυτή τη φορά από τον Βιεϊρίνια εύκολα μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού.

24′ Μακρινό σουτ του Λίνο η μπάλα κόντραρε και δεν έφτασε στην εστία του Τζόρβα.

Το γκολ του Νίνη

10′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ. Ο Νίνης με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ νίκησε τον Κώστα Χαλκιά.

7′ Επικίνδυνη σέντρα του Βιεϊρίνια, ο Σαλπιγγίδης δεν πρόλαβε να τη στείλει στα δίχτυα.

6′ Κεφαλιά πάσα του Γκοβού, το δύσκολο γυριστό από τον Κατσουράνη πέρασε άουτ.

1′ Μακρινό σουτ του Τσουκαλά, μπλόκαρε εύκολα ο Τζόρβας.

Σέντρα στον αγώνα.

Ο καπνός δεν επιτρέπει στον Τριτσώνη να ξεκινήσει το ματς.

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο γήπεδο της Τούμπας κατά την είσοδο των παικτών.

Ο Τζιμπρίλ Σισέ ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη αλλά δεν κατάφερε να είναι έτοιμος και έτσι αποκλείστηκε από την αποστολή του Παναθηναϊκού. Ο Γκοβού θα ξεκινήσει στην κορυφή της επίθεσης.

Αντίθετα ο Κοντρέρας βρίσκεται στην ενδεκάδα του ΠΑΟΚ.

Το πούλμαν του Παναθηναϊκού έφτασε στην Τούμπα χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα.

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Σνάουτσνερ (46′ Μουσλίμοβιτς), Λίνο, Τσιρίλο, Κοντρέρας, Γκαρσία, Τσουκαλάς (60′ Αθανασιάδης), Ετό, Βιεϊρίνια, Ίβιτς (83′ Αρίας), Σαλπιγγίδης.

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Μαρίνος, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Καντέ, Κστσουράνης (92′ Σιμάο), Ζιλμπέρτο Σίλβα, Νίνης (69′ Καραγκούνης), Γκοβού (45′ Ιωαννίδης), Χριστοδουλόπουλος, Λέτο

Διαιτητής: Τριτσώνης