ΤΕΛΙΚΟ: Σκόντα Ξάνθη – ΑΕΚ 1-0

Το γκολ του Μαρκόφσκι έδωσε την πρώτη νίκη της Ξάνθης στη Σούπερ Λίγκα. Με δέκα παίκτες από το 70΄ η ΑΕΚ λόγω αποβολής του Κουρέλλα.

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

94′ Άστοχο σουτ του Παυλή.

92′ Ο Καζούμπα στη θέση του Μαρσελίνιο.

92′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρσελίνιο.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Κατίδη.

87′ Σουτ του Φλίσκα μπλόκαρε ο Κωνσταντόπουλος.

83′ Καλό σουτ του Κατσικοκέρη με τη μπάλα να χτυπάει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

82′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη.

79′ Κίτρινη κάρτα στον Βιβιανί.

78′ Κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα.

70′ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Ο Κουρέλλας ανέτρεψε τον Πλατέλλα στο χώρο του κέντρου και είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

70′ Ο Βασιλακάκης στη θέση του Μάνταλου.

65′ Ο Πλατέλλας στη θέση του Ονουάτσι.

63′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γκερέιρο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κουτρουμπής έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

62′ Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο.

60′ Ο Παυλής στη θέση του Γιάγκο.

60′ Κίτρινη κάρτα στον Κορδέρο.

59′ Ο Κατίδης στη θέση του Φούντα.

58′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ. Ο Ονουάτσι πέρασε τον Μπουγαϊδη, σέντραρε και ο Μαρκόφσκι από κοντά με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

46′ Σουτ του Ονουάτσι άουτ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

44′ Κίτρινη κάρτα στον Κουρέλλα.

31′ Έγινε η αλλαγή. Ο Γκερέιρο αντί του Λαγού. Η πρώτη διάγνωση κάνει λόγο για τράβηγμα στο δικέφαλο.

31′ Κίτρινη κάρτα στον Αρκούδα. Ο Λαγός έχει τραυματιστεί και θα αντικατασταθεί από τον Γκερέιρο.

24′ Η Ξάνθη απειλεί και πάλι. Ο Ονουάτσι απέφυγε δύο αντιπάλους αλλά το πλασέ του ήταν πολύ άστοχο.

23′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Μπέρτος γύρισε στο σημείο του πέναλτι, ο Μαρκόφσκι σούταρε με τη μία αλλά ο Κωνσταντόπουλος απέκρουσε δύσκολα και στη συνέχεια μπλόκαρε πριν ο Ονουάτσι γίνει επικίνδυνος.

12′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Ο Λαγός εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε στη ρίζα της κάθετης δοκού και στη συνέχεια στον Βιβιανί και έφυγε μακριά.

1′ Ευκαιρία με το… καλημέρα για την Ξάνθη. Ο Μαρκόφσκι βγήκε απέναντι στον Κωνσταντόπουλο όμως το σουτ βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ/

Σέντρα στον αγώνα

Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιβιανί, Μπαξεβάνης, Μπέρτος, Βάλλας, Γκλέισον, Μαρσελίνιο (92′ Καζούμπα), Ονουάτσι (65′ Πλατέλλας), Μαρκόφσκι, Φλίσκας, Μάνταλος (70′ Βασιλακάκης), Ντάνι.

ΑΕΚ (Βαγγέλης Βλάχος): Κωνσταντόπουλος, Αρκούδας, Κοντοές, Μπουγαΐδης, Κουτρουμπής, Γιάγκο (60′ Παυλής), Κορδέρο, Λαγός (31′ Γκερέιρο), Κουρέλλας, Φούντας (58′ Κατίδης), Κατσικοκέρης.

Διαιτητής: Δασκαλόπουλος