14oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: Παναθηναϊκός – Λεβαδειακός 1-2

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να μπει με το… δεξί στο 2013, αφού ηττήθηκε -για πρώτη φορά στην έδρα του- από τον Λεβαδειακό με 2-1.

ΛΗΞΗ αγώνα

88′ Κλείνει τις αλλαγές του ο Παράσχος, με τον Κουτσόπουλο να μπαίνει στη θέση του μεγάλου πρωταγωνιστή, Στέλιου Βασιλείου

85′ Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Φορναρόλι στη θέση του Κουίνσι

79′ Κίτρινη κάρτα στον Κουίνσι

Αποδοκιμάζεται έντονα πλέον ο Γάλλος αμυντικός σε κάθε επαφή του με την μπάλα.

75′ ΓΚΟΛ για τον Λεβαδειακό, 1-2. Νέο λάθος του Μπουμσόνγκ, ο Ακόστα πήρε την μπάλα και τη γύρισε στον Βασιλείου, ο οποίος από τη μικρή περιοχή πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έδωσε το προβάδισμα στον Λεβαδειακό

74′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπαρμπαρούσης στη θέση του Μαυρία

72′ Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Ακόστα στη θέση του Πόι.

70′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τοτσέ, έδιωξε ο Κυριακίδης σε κόρνερ.

68′ Κίτρινη κάρτα στον Μεντί

65′ Κίτρινη κάρτα στον Βασιλείου

60′ Ο Παναθηναϊκός πιέζει, αλλά ο Λεβαδειακός έχει “κλειστεί” πίσω

55′ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Σισοκό αμαρκάριστο λίγο μπροστά απ’ το πέναλτι να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ

Έναρξη δεύτερου μέρους

46′ Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Μαχαίρας στη θέση του Ρομέου.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο ΟΑΚΑ

38′ ΓΚΟΛ για τον Λεβαδειακό, 1-1. Τραγικό λάθος ο Μπουμσόνγκ!  Ο Βασιλείου εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Μπουμσόνγκ και με σουτ από το όριο της περιοχής ισοφάρισε για τον Λεβαδειακό

37′ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, ο Κυριακίδης απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Τοτσέ

32′ Μεγάλη ευκαιρία για Παναθηναϊκό. Ο Σισοκό εκτέλεσε, ο Ζέκα κατέβασε την μπάλα στην περιοχή και σούταρε, με τον Ζησόπουλο να βάζει την κόντρα και να διώχνει σε νέο κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο

Παιχνίδι κέντρου στα τελευταία λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή της μπάλας

Ο Λεβαδειακός πιέζει ψηλά με αποτέλεσμα να μένουν κενοί χώροι στους “πράσινους” που με τους Μαυρία-Κουίνσι από τα άκρα, φεύγουν απειλητικά

12′ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 1-0. Σέντρα του Βιτόλο, ο Τοτσέ με κεφαλιά “τσιμπάει” την μπάλα από τον Κυριακίδη και με δεύτερη κεφαλιά τη σπρώχνει στην κενή εστία ανοίγοντας το σκορ για τον Παναθηναϊκό

Την στιγμή της σύνθεσης, όταν ακούστηκε το όνομα του Σπυρόπουλου κάποιοι αποδοκίμασαν, ενώ υπάρχει και ενα πανό το οποίο αναφέρεται εις βάρος του ακραίου μπακ όπως και του Βύντρα

1′ Έναρξη του αγώνα

Παναθηναϊκός: Καρνέζης, Σισοκό, Μπουμσόνγκ, Πίντο, Βιτόλο, Μαυρίας, Τοτσέ, Σεϊταρίδης, Ζέκα, Σπυρόπουλος, Κουίνσι

Λεβαδειακός: Κυριακίδης, Μουλόπουλος, Κόρμπος, Μάρτινς, Πόι, Βασιλείου, Ζησόπουλος, Γεωργίου, Λισγάρας, Μεντύ, Ρομέου