Το ΝewsIt στην Πόλη – LIVE: Φενέρ – ΠΑΟΚ

ΦΩΤΟ NEWSIT.

– Ο ΠΑΟΚ πήρε παλικαρίσιο 1-1 από την Φενέρ και προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League
– Πέτρες στα πούλμαν των φίλων του Δικεφάλου
– Πυροβολισμοί στον αέρα από την Αστυνομία
– Προκλητικό πανό των Τούρκων – ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ

ΤΕΛΙΚΟ 1-1. ΣΤΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ Ο ΠΑΟΚ

2 λεπτά οι καθυστερήσεις.

120′ Μεγάλη επέμβαση από τον Κρέσιτς.

119′ Ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να φύγει με τη νίκη από την Κωνσταντινούπολη. Κουτσιανικούλης και Σαλπιγγίδης δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την αντεπίθεση της ομάδας τους.

118′ Οι Τούρκοι οπαδοί ΑΠΟΧΩΡΟΥΝ από το Σουκρού Σαράτσογλου.

Οι Τούρκοι οπαδοί πετάνε ότι βρουν μπροστά τους. Ο διαιτητής ζητάει να γίνουν συστάσεις.

112′ Κίτρινη κάρτα στον Λουγκάνο

109′ Αντέχει ο ΠΑΟΚ στην ασφυκτική πίεση των Τούρκων

106′ Ο Ουνάλ στη θέση του Κρίστιαν.

106′ Σουτ του Ντο Σάντος άουτ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος της παράτασης.

Ημίχρονο στην παράταση.

Πλέον η Φενέρ χρειάζεται δύο γκολ για να προκριθεί. Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται αγκαλιά με μίσ ιστορική πρόκριση.

Απίστευτες σκηνές στο Σουκρού Σαράτσογλου με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να γίνονται ένα κουβάρι μπροστά από τους εκστασιασμένους οπαδούς τους.

101′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Ο ΜΟΥΣΛΙΜΟΒΙΤΣ. Ο Βόσνιος με εκπληκτική ατομική προσπάθεια βρέθηκε απέναντι από τον Βολκάν και με εντυπωσιακό σουτ έστειλε στον έβδομο ουρανό τους 2500 Έλληνες που βρίσκονται στην Πόλη.

99′ Σουτ του Άλεξ λίγο άουτ. Περισσότερο κουρασμένοι δείχνουν οι παίκτες του ΠΑΟΚ που χάνουν τις περισσότερες μάχες στα πρώτα 10 λεπτά της παράτασης.

Σέντρα στο πρώτο μέρος της παράτασης. Ο Κουτσιανικούλης στη θέση του Φωτάκη και ο Οζάρ στη θέση του Τοπάζ.

Παράταση στο ματς.

Δείτε το γκολ του Εμρέ

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

86′ Κίτρινη κάρτα στον Πάμπλο Γκαρσία.

85′ Σουτ του Τοπάζ λίγο άουτ.

82′ Ο Μουσλίμοβιτς στη θέση του Φιλομένο.

81′ Ο Βιεϊρίνια πλάσαρε αλλά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Φωτοβολίδες πετούν αυτή τη φορά οι οπαδοί της Φενέρ.

78′ Κεφαλιά του Μαλεζά άουτ.

77′ Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Σαλπιγγίδης με προβολή πέρασε τη μπάλα από τον Ντεμιρέλ αλλά ο Μπίλιτσα έδιωξε την τελευταία στιγμή.

75′ Ο Σνάουτσνερ στη θέση του Μπουσαϊντί και ο Σαχίν στη θέση του Εμρέ.

70′ Κεφαλιά του Άλεξ άουτ. Η Φενέρ έχει κυριαρχήσει απόλυτα στο δεύτερο μέρος και έχει κλείσει τον ΠΑΟΚ στο μισό γήπεδο.

68′ Κίτρινη κάρτα στον Μαλεζά.

62′ Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Φιλομένο σούταρε και ο Σαλπιγγίδης μόνος του προ κενής εστίας αστόχησε.

Πετούν φωτοβολίδες οι οπαδοί του ΠΑΟΚ.

57′ Λάθος του Κοντρέρας, ο Άλεξ βρέθηκε απέναντι στον Κρέσιτς αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ αντέδρασε σωστά.

51′ Ο Κρέσιτς αντέδρασε σωστά αυτή τη φορά στο σουτ του Τοπάζ.

ΦΩΤΟ REUTERS.

50′ ΓΚΟΛ  ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΕΝΕΡ. Δυνατό σουτ του Εμρέ, έφυγε η μπάλα από τα χέρια του Κρέσιτς και κατέληξε στα δίχτυα του. Πλέον οι Τούρκοι ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Επεισόδια στις εξέδρες που φιλοξενούν τους φίλους του ΠΑΟΚ. Αντικείμενα μεταξύ οπαδών. Οι άνθρωποι της ασφάλειας κατάφεραν και πάλι να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

33′ Σουτ του Σαλπιγγίδη έδιωξε δύσκολα ο Ντεμιρέλ.

32′ O Φωτάκης σούταρε άστοχα έξω από την περιοχή.

24′ Σουτ του Στοχ με τον Κρέσιτς να αποκρούει εκπληκτικά.

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

13′ Σουτ του Βιεϊρίνια μπλόκαρε ο Βολκάν.

Έχει τραυματιστεί ο Λίνο και ο ΠΑΟΚ παίζει με 10 για λίγο.

6′ Κίτρινη κάρτα στον Μπουσαϊντί.

2′ Σουτ του Νιανγκ από καλή θέση άουτ.

Σέντρα στον αγώνα

Γήπεδο: Σουκρού Σαράτσογλου

Φενέρ: Ντεμιρέλ, Λουγκάνο, Εμπρέ (75′ Σαχίν), Νιανγκ, Άλεξ, Στοχ, Κρίστιαν (106′ Ουνάλ), Αντρέ Σάντος, Τοπάζ (90′ Οζάρ), Μπίλιτσα, Γκονούλ

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Μπουσαϊντί (Σνάουτσνερ), Πάμπλο Γκαρσία, Σαλπιγγίδης, Σορλέν, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Φωτάκης (90′ Κουτσιανικούλης), Βιεϊρίνια, Φιλομένο (82′ Μουσλίμοβιτς)

Διαιτητής: Πάολο Ταλιαβέντο

Το γήπεδο πλέον έχει γεμίσει

Απομένουν λίγα λεπτά για να αρχίσει το μεγάλο ματς και όλα φαίνεται να ηρεμούν. Οι άνθρωποι της ιδιωτικής ασφάλειας των Τούρκων έκαναν εξαιρετική δουλειά. Εντύπωση προκαλεί το ότι οι οπαδοί της Φενέρ φώναξαν και σύνθημα στα Ελληνικά.

Οι φίλοι του Δικεφάλου είναι πολύ εκνευρισμένοι με την επίθεση που δέχτηκαν πριν μπουν στο γήπεδο και προσπαθούν να σπάσουν τα κάγκελα.

Κατά την είσοδο των οπαδών του ΠΑΟΚ οι Τούρκοι φώναζαν “Ιστανμπούλ – Ιστανμπούλ” ενώ σήκωσαν και πανό που έγραφε: “Καλωσήρθατε στους πατεράδες σας”. Με άμεση παρέμβαση των ανθρώπων της UEFA το εμετικό πανό κατέβηκε.

Νωρίτερα οι Τούρκοι έριξαν πέτρες στα πούλμαν που μετέφεραν τους οπαδούς του ΠΑΟΚ. Ευτυχώς δεν υπήρξε κανένας τραυματισμός. Η αστυνομία πυροβόλησε στον αέρα για να διαλύσει τον κόσμο.