Ειδήσεις ΣΕΙΣΜΟΣ· ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2017· ΤΖΟΚΕΡ· ΚΑΙΡΟΣ Λιακάδα 30 Αθήνα ΚΑΙΡΟΣ

Πέθανε ο Τζανής Τζαννετάκης

Πέθανε ο Τζανής Τζαννετάκης
Διαδώστε αυτό το άρθρο

 

Επιλογή κατηγορίας

Τελευταία ενημέρωση: 01.04.2010 | 20:01
Πρώτη δημοσίευση: 01.04.2010 | 20:01

Η κηδεία του θα γίνει την προσεχή εβδομάδα, σε ημέρα και ώρα που θα γνωστοποιηθούν με νεώτερη ανακοίνωση".

Έφυγε σήμερα το μεσημέρι από τη ζωή σε ηλικία 83 ετών, ο πρώην πρωθυπουργός Τζαννής Τζαννετάκης. Ο εκλιπών είχε διατελέσει το διάστημα 2.7.1989 έως 12.10.1989 πρωθυπουργός της Κυβέρνησης Συνεργασίας της Ν.Δ. και του Συνασπισμού της Αριστεράς και της Προόδου. Η κηδεία του θα γίνει την προσεχή εβδομάδα.

Από το Γραφείο του εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση: " Ο πρώην Πρωθυπουργός Τζαννής Τζαννετάκης απεβίωσε σήμερα στις 16.44, στο Νοσοκομείο «Ερρίκος Ντυνάν». 
 ΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΟΥ

Ο πρώην Πρωθυπουργός Τζαννής Τζαννετάκης γεννήθηκε στο Γύθειο, στις 13.9.1927. Ήταν έγγαμος με την Μαρία Ραγκούση και είχαν ένα γιο και μία κόρη.  Αξιωματικός του Πολεμικού Ναυτικού ε.α.

ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Βουλευτής Α΄ Αθηνών με τη Ν.Δ. στις εκλογές του 1977,1981,1985,1989 (Ιουνίου και Νοεμβρίου), 1990, 1993 και Βουλευτής Β΄ Αθηνών το 1996, 2000 και 2004.

ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Πρωθυπουργός από 2.7.1989 έως 12.10.1989 της Κυβέρνησης Συνεργασίας της Ν.Δ. και του Συνασπισμού της Αριστεράς και της Προόδου. Διετέλεσε Υπουργός Δημοσίων Έργων (από 10.5.1980 έως 21.10.1981), Υπουργός Εξωτερικών (2.7.1989 έως 12.10.1989), Υπουργός Εθνικής Άμυνας (από 23.11.1989 έως 13.2.1990), Υπουργός Τουρισμού (από 3.7.1989 έως 12.10.1989 και 23.11.1989 έως 13.2.1990), Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης (από 11.4.1990 έως 12.10.1993) και Υπουργός Πολιτισμού (1990 -1991)

Από το 1959 έως το 1960 διετέλεσε Κυβερνήτης της κανονιοφόρου «ΛΑΣΚΟΣ». Την περίοδο 1963 1967 διετέλεσε Κυβερνήτης των υποβρυχίων «ΑΜΦΙΤΡΙΤΗ» και «ΤΡΙΑΙΝΑ».

Στις 22.4.1967 παραιτήθηκε από το Πολεμικό Ναυτικό, εκφράζοντας την αντίθεση του στην δικτατορία. Τον Ιούλιο του 1969 συνελήφθη από το δικτατορικό καθεστώς, φυλακίστηκε και εκτοπίστηκε.

Το διάστημα 1974 - 1977 ανέλαβε καθήκοντα Γενικού Γραμματέα του Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού (Ε.Ο.Τ.)

Το διάστημα 1982 - 1986 ήταν υπεύθυνος της Κεντρικής Επιτροπής Τοπικής Αυτοδιοίκησης την Ν.Δ. Το 1989,1993 και 1996 υπήρξε υπεύθυνος της Επιτροπής Εκλογών της Ν.Δ. Διετέλεσε Πρόεδρος της Επιτροπής Εκλογών Αυτοδιοίκησης για τις εκλογές του 2002 και Πρόεδρος της Επιτροπής Κατάρτισης Ψηφοδελτίων Ν.Δ. για τις Εθνικές Εκλογές του 2004

ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΕΡΓΟ

Το 1961 εξέδωσε το βιβλίο «Εκλογή από τις Ουπανισάδες» (ΙΚΑΡΟΣ)
 Το 1973 μετέφρασε το έργο του Πάτρικ Λη Φέρμορ «Η ΜΑΝΗ» (ΚΕΔΡΟΣ)
Το 1994 εξέδωσε το βιβλίο «ΧΩΡΟΣ ΕΣΤΙ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ» (ΙΚΑΡΟΣ) και το βιβλίο «ΙΝΔΙΑ - Ένας άλλος τρόπος ζωής» (ΕΣΤΙΑ) το οποίο και μεταφράστηκε στην αγγλική από το διεθνή Εκδοτικό Οίκο «PRINTWORLD».

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

Έχει τιμηθεί με τον Μεγαλόσταυρο Τιμής, τον Μεγαλόσταυρο του Λουξεμβούργου, τον Χρυσό Σταυρό Γεωργίου Α΄, τον Χρυσό Σταυρό Φοίνικος, κ.α.


   Διαδώστε αυτό το άρθρο