Τρίτη, 30 Απρ.

Συνεχίζει ανοδικά ο ΠΑΟΚ – Και πάλι… Κολοσσός

ΠΑΟΚ

Με ηγέτη τον Χρυσικόπουλο, ο ΠΑΟΚ επικράτησε εντός έδρας του Πανιώνιου με 92-74, σε ματς για την 12η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket league. Επιστροφή στις νίκες για Κολοσσό Ρόδου.

Ο Πανιώνιος ήταν μαχητικός μέσα στην πυλαία, αλλά ο ΠΑΟΚ βρίσκεται σε ανοδική πορεία και νίκησε με 92-74, σε ματς για την 12η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket league.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης άντεξε μόνο για ένα δεκάλεπτο και τελικά γνώρισε την 11η της ήττα στο πρωτάθλημα.

Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στην 8η τους νίκη στο πρωτάθλημα, έχοντας για ηγέτη τον Λίνο Χρυσικόπουλο, που σημείωσε 21 πόντους (4/4 τρίποντα), πετυχαίνοντας μάλιστα τους 18 από αυτούς στο 2ο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 22-31, 58-46, 74-62, 92-74

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Μαργαρίτης, Καραμανώλης 3 (1/4 τρίποντα), Κατσίβελης 13 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Τζάκσον 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκος 7 (2/10 σουτ), Χρυσικόπουλος 21 (3/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 8 (1), Καρράς 2, Τσόχλας 5 (1), Ζάρας 18 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Τζόουνς 6 (1)

Πανιώνιος (Ζιάγκος): Σακελλαρίου 14 (2), Νταλό 7 (1), Τσούπκοβιτς 20 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές), ΜακΝίλι 7, Σαρικόπουλος 10, Δίπλαρος 2, Κράβιτς 5, Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Καμπερίδης, Χέντερσον 4, Γούντσον 5 (1).

Κολοσσός – Τρίκαλα 78-60

Επιστροφή στις νίκες για τον κολοσσό Ρόδου. Χωρίς να πιάσει εντυπωσιακή απόδοση, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη νίκησε τα Τρίκαλα με 78-60 στο Βενετόκλειο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Γιώργος Τσαλμπούρη, που με την απόδοση του στο 2ο δεκάλεπτο έδωσε αέρα.. νίκης στον Κολοσσό. Ο 21χρονος φόργουορντ/σέντερ πέτυχε 11 πόντους (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα), πήρε 4 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 ασίστ και 1 τάπα. Στο 6-6 έφτασαν το ρεκόρ τους οι γηπεδούχοι, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 2-10.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 37-22, 54-39, 78-60.

Κόροιβος – Κύμη 59-73

Με νίκη συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα η Κύμη, επικρατώντας εκτός έδρας του Κόροιβου Αμαλιάδας με 73-59.

Οι φιλοξενούενοι είχαν για… οδηγούς τους Σωτήρη Μανωλόπουλο (16 π.) Σμιθ Λένζελ (15 π.) και Γκάρι ΜακΓκι (10 π.). Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ανέβηκε στο 5-7, ενώ αυτή του Ντίνου Καλαμπάκου υποχώρησε στο 4-8.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 32-46, 46-60, 59-73

Λαύριο-Προμηθέας Πατρών 101-87

Με ρεκόρ παραγωγικότητας το Λαύριο πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη του στην Α1 Ανδρών και απολαμβάνει -προσωρινά- τη μοναξιά της δεύτερης θέσης. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 101-87 του Προμηθέα Πατρών, για την 12η αγωνιστική, αύξησε σε 9-3 το ρεκόρ του, ενώ υποχρέωσε τους Αχαιούς στην 5η ήττα τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 48-43, 72-59, 101-87