Τρίτη, 30 Απρ.

Νίκησαν χωρίς Αντετοκούνμπο οι Μπακς! Τραυματίστηκε και πάλι ο Κάρι [vid]

Κάρι

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε… στην άκρη, μετά τον πρόσφατο τραυματισμό του, αλλά οι Μπακς κατάφεραν και έφυγαν από το Σικάγο με τη νίκη (118-105). Οι Γουόριορς νίκησαν με 106-94 τους Χοκς, αλλά είδαν τον Στεφ Κάρι να τραυματίζεται και πάλι.

Το διάστρεμμα που αποκόμισε από την αναμέτρηση με τους Κλίπερς κράτησε στα «πιτς» τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά οι Μπακς κατάφεραν να… γεμίσουν το κενό και να φτάσουν στη νίκη μέσα στην έδρα των Μπουλς (118-105).

Ο Μουχαμάντ πέτυχε 21 πόντους με 9/12 σουτ ερχόμενος από τον πάγκο, ο Σνέλ πρόσθεσε άλλους 18 (4/4 τρίποντα) και ο Τζένινγκς πρόσθεσε άλλους 16 για την ομάδα του Μιλγουόκι.

Σε άλλο παιχνίδι, οι Γουόριορς κατέβαλαν την αντίσταση των Χοκς (106-94), σε ένα ματς όπου και πάλι τα… φώτα έπεσαν στον Στεφ Κάρι, ο οποίος -στην επιστροφή του στη δράση μετά από απουσία έξι αγώνων με διάστρεμμα- τραυματίστηκε ξανά.

Ο Τζαβέιλ ΜακΓκι έπεσε άτσαλα πάνω στο αριστερό γόνατο του Κάρι –στο τρίτο δεκάλεπτο- και ο άσος των πρωταθλητών αποχώρησε κουτσαίνοντας και με έντονους πόνους. Οι πρώτες πληροφορίες κάνουν λόγο για κάκωση συνδέσμου.

Πάντως, ο Κάρι πρόλαβε να αγωνιστεί 25 λεπτά και να πετύχει 29 πόντους με 6/6 βολές, 7/10 δίποντα και 3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα.

Πολύ καλή εμφάνιση για τους Χοκς  πραγματοποίησε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ο οποίος πέτυχε 13 πόντους σε 25 λεπτά αγώνα, δίνοντας και 2 ασίστ.