Τρίτη, 30 Απρ.

Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: “Μαγικά” Καλάθη με… ραβδάκι Πιτίνο! – videos

Με τον Νικ Καλάθη να κάνει double double και να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του στο τέλος, ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη επί της πανίσχυρης ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 96-84 και επέτρεψε στον Ρικ Πιτίνο να ξεκινήσει με το… δεξί την καριέρα του στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στη Euroleague, με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο, αφού στο ντεμπούτο του Ρικ Πιτίνο στον πάγκο του, έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, για να “σκοτώσει” την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Με άμυνα που “έπνιξε” τους φιλοξενούμενους, οι “πράσινοι” έριξαν στο “καναβάτσο” την 3η της κατάταξης ΤΣΣΚΑ Μόσχας και ανέβηκαν στο 7-8 μετά από 15 αγωνιστικές στη Euroleague, πλησιάζοντας ξανά την 8άδα της διοργάνωσης.

“Μαγικός” Καλάθης με 14 πόντους, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα και κρίσιμα καλάθια στο τέλος, ενώ το ρεκόρ καριέρας του ισοφάρισε ο Παπαπέτρου, που επέστρεψε “ζεστός” με 17 πόντους. “Άγγιξε” το double double και ο Λάσμε, μόνη “πληγή” ο Κλάιμπερν από την πλευρά των Ρώσων, με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς “ζεστός” στην επίθεση με Λοτζέσκι και Λάσμε, όμως ο Κλάιμπερν ήταν ασταμάτητος από την αρχή και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, οι “πράσινοι” μπήκαν αποφασισμένοι να “πιέσουν” στην άμυνα και τα κατάφεραν, γεγονός που έδωσε ψυχολογία και στην επίθεση. Με τον Παπαπέτρου να μπαίνει “φουριόζος” στην επιστροφή του στο παρκέ και τα σουτ από μακριά να είναι εύστοχα, η ομάδα του Πιτίνο πέτυχε 36 πόντους σε 10 λεπτά και ανέτρεψε πλήρως την εικόνα του αγώνα, για το 55-44 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι εντυπωσιακός στην άμυνα και να “κλέβει” συνεχώς μπάλες, όμως τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, διατήρησαν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ματς, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 72-62.

Το ματς έγινε “θρίλερ” μάλιστα στην αρχή της τελευταίας περιόδου, αφού ένα σερί 8-0 των Ρώσων, έφερε το 72-70 και “πάγωσε” το ΟΑΚΑ. Κάπου εκεί όμως βγήκε μπροστά ο Νικ Καλάθης. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού το πήρε προσωπικά και με τρίποντο, κλέψιμο και ασίστ, άλλαξε το μομέντουμ για το Τριφύλλι.

Οι “πράσινοι” αύξησαν έτσι ξανά την “πίεσή” τους στην άμυνα και… έπνιξαν τελικά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, για μια εύκολη νίκη στο τέλος, που ανέβασε τη διαφορά, ακόμη και στους 17 πόντους, πριν ολοκληρωθεί το ματς στο 96-84.

Τα στατιστικά των παικτών στο Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 6 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαγιάννης, Λάσμε 13 (4/7 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Παπαπέτρου 17 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Παππάς 2, Γκιστ 11 (3/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Λεκαβίτσιους 11 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 14 (2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 6 (1), Μήτογλου 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 17 (2), Μπολομπόι, Πίτερς 6 (2), Ροντρίγκεθ 2, Κλάιμπερν 24 (5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/11 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Χίγκινς 12 (2), Χάκετ 5 (1), Κουλάγκιν, Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 5 (3/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κοψίματα), Χάντερ 11 (5 ριμπάουντ)