Δευτέρα, 29 Απρ.

39ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας: Μεγάλο ρεκόρ διαδρομής από Μάριο Αναγνώστου στα 10χλμ., θρίαμβος και για Αναστασία Μαρινάκου

Η γιορτή του 39ου Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας ξεκίνησε το Σάββατο (12.11) με τα 10χλμ. ΟΠΑΠ στο κέντρο της Αθήνας. Χιλιάδες δρομείς όλων των ηλικιών μετείχαν στον αγώνα και απόλαυσαν τη μαγεία του τερματισμού στο Παναθηναϊκό Στάδιο.

Ο Μάριος Αναγνώστου αναδείχθηκε νικητής στα 10χλμ του 39ου Αυθεντικού Μαραθωνίου Αθήνας με 30.08 και νέο ρεκόρ αγώνων. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Παναγιώτης Πετρουλάκης με 31.05 και στην τρίτη ο Ντάνιελ Πέτσεκ με 32.18.

Στις γυναίκες, η Αναστασία Μαρινάκου με 33.38 και νέο ατομικό ρεκόρ διαδρομής, ήταν η θριαμβεύτρια των 10χλμ. Ακολούθησε η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου με 35.00 και η Ειρήνη Τσουπάκη με 35.16.