Δευτέρα, 29 Απρ.

“Αυτοκτόνησε” ο Ολυμπιακός – Η Εφές επιστρέφει στο ΣΕΦ

33 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα 5 πόντων αλλά με συνεχόμενα “θαύματα” η Εφές κατάφερε να πάρει τη νίκη με 74-73 και επιστρέφει στο ΣΕΦ για τον 5ο και τελευταίο προημιτελικό όπου θα κριθεί το εισιτήριο για το final-4.

To LIVE του αγώνα

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι Τούρκοι σταδιακά ισορρόπησαν το ματς, βρήκαν λύσεις από τους Φάρμαρ, Ερντέν και σε συνδυασμό με την αστοχία των Πειραιωτών από τη γραμμή των 6μ.75 (είχαν 9/15 τρ. 60% στο πρώτο ημίχρονο, 1/9 στο δεύτερο) πήραν μία σπουδαία νίκη, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 2-2.

Η επίθεσή του δούλεψε ρολόι στο πρώτο ημίχρονο, ο Παπανικολάου σούταρε με θαυμαστή συνέπεια από τα 6,75 και ο πρωταθλητής Ευρώπης προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους διαφορά (6-16).

Τα πρώτα σημάδια αρρυθμίας παρουσιάστηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν η Εφές έπαιξε πολύ καλύτερη άμυνα και άρχισε να κυριαρχεί στις μάχες κάτω από το καλάθι. Ο Τουνσερί βρήκε την ευκαιρία να πληγώσει την άμυνα των ερυθρόλευκων και οι Ερντέν-Μπάρατς να παίρνουν τα ριμπάουντ. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να πάει στα αποδυτήρια με το 38-44.

Με τον Σπανούλη να αφήνει το καλό του εαυτό στα αποδυτήρια για δεύτερο συνεχές βράδυ, ο πρωταθλητής χρειαζόταν σκορ από τους υπόλοιπους παίκτες του. Ο Σλούκας έπαιξε ευχαρίστως το ρόλο του ηγέτη, ο Χάινς πρόσφερε λύσεις την ώρα που οι υπόλοιποι ψηλοί πελαγοδρομούσαν αλλά έλειπε η συγκέντρωση στην άμυνα.

Ο Ολυμπιακός έμεινε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ 7:26 πριν από το τέλος (60-58), αλλά αντέδρασε άμεσα και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 71-64 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, έπειτα δικό του επιμέρους σκορ 13-4 (62-58),

Στο τελευταίο λεπτό όμως έγιναν ασύλληπτα πράγματα. Στο 68-73 ο Ολυμπιακός ανανέωσε τρεις φορές την επίθεσή του χωρίς να σκοράρει και ο Φάρμαρ στο ανοιχτό γήπεδο βομβάρδισε για τρεις (71-73). Ο Λο στη συνέχεια έκανε λάθος πάσα, ο Φάρμαρ σκόραρε με την πρώτη βολή αλλά ο Ολυμπιακός δεν εξασφάλισε το ριμπάουντ. Από την επαναφορά ο Σιπ αστόχησε και ο Λούκας (!) μ’ ένα απίστευτο άλμα διαμόρφωσε σχεδόν στο μηδέν το τελικό 74-73.

Στα 1,9 δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Σλούκας αστόχησε στο τρίποντο και έτσι ολοκληρώθηκε το παιχνίδι.

Πλέον η πρόκριση στο φάιναλ-φορ του Λονδίνου θα κριθεί σε πέμπτο αγώνα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την επόμενη Πέμπτη. Έτσι, για πρώτη φορά οι “ερυθρόλευκοι” από τότε που καθιερώθηκε η σειρά των πλέι οφ σε 2-2-1 δεν θα προκριθούν σε φάιναλ-φορ ή αποκλειστούν από αυτό με 3-1. Το 2009 είχαν νικήσει με 3-1 τη Ρεάλ, το 2010 την Πρόκομ με το ίδιο σκορ, το 2011 ηττήθηκαν με 3-1 από τη Σιένα και πέρυσι πέρασαν τους Ιταλούς με το ίδιο σκορ (3-1).