Basket League: Ο Προμηθέας «λύγισε» τον ΠΑΟΚ – Νίκη «θρίλερ» στην παράταση για τον Ιωνικό κόντρα στον Άρη

ΦΩΤΟ Intime

Ο Προμηθέας Πάτρας έκανε το 2/2 στην Basket League καθώς επικράτησε 84-77 του ΠΑΟΚ, που έμεινε χωρίς νίκης, ενώ ο Ιωνικός νίκησε στην παράταση τον Άρη στον Πλάτωνα, σε ένα ματς που οι «κίτρινοι» επέστρεψαν από το -17 αλλά δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή.

Δίχως απώλειες συνεχίζει ο Προμηθέας στην Basket League. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 84-77 του ΠΑΟΚ στην Πάτρα, για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 34΄ και με το σκορ στο 69-62 υπέρ του Προμηθέα, ο ΠΑΟΚ είδε τον προπονητή του, Άρη Λυκογιάννη, να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές, λόγω διαμαρτυριών, ενώ την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε και ο πρόεδρος της ομάδας, Θανάσης Χατζόπουλος, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν πολλά παράπονα για την διαιτησία.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ρέι με 17 πόντους, πολύτιμοι ήταν και οι Χαντ, Γκάντι με 15 και 12 πόντους, αντίστοιχα. Από τον ΠΑΟΚ πάλεψε ο Γκρίφιν με 19 πόντους.

Μετά από ένα αμφίρροπο ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ, ο Προμηθέας ήταν αυτός που επέβαλε το ρυθμό του στο 36΄, όταν από το 73-70 έτρεξε σερί 8-0 ξεφεύγοντας με 81-70 στο 38΄, με τον Γιαννόπουλο να βάζει την τελευταία… πινελιά από τα 6.75. Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο έλεγχος των ριμπάουντ από τους Αχαιούς και το κάρφωμα του Ρέι έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 43-31, 65-59, 84-77

Προμηθεάς Πάτρας: Ρέι 17 (3), Γκραντ 9, Γκάντι 12 (3), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Μάιλς 7 (1), Σβαρτζ 5 (1), Χαντ 15, Αγραβάνης 6 (2), Γκίκας 2, Γιαννόπουλος 6 (1).

ΠΑΟΚ: Χριστοδούλου 3 (1), Γκρίφιν 21 (2), ΝτιΛέο 10 (2), Κάρτερ 9 (2), Τζόουνς 14, Καμπερίδης, Ρούμογλου, Τολιόπουλος 3 (1), Γιάνκοβιτς 14, Ογκμπεϊντέ 3.

Την πρώτη του νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα της Basket League, πανηγύρισε ο Ιωνικός, παρά την προσπάθεια του Άρη να επαναλάβει τον άθλο της πρεμιέρας, απέναντι στον Παναθηναϊκό. Η ομάδα της Νίκαιας άντεξε στην πίεση των «κίτρινων», που επέστρεψαν από το -17 του 25ου λεπτού (58-41), και στην παράταση (77-77κ.α.) υπερασπίστηκε την έδρα της με 93-83, για την 2η αγωνιστική.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Ιωσήφ Κολοβέρο (23 πόντοι, 6 ριμπάουντ), όπως και από τον Νίκο Χουγκάζ (18 πόντοι, 9 ριμπάουντ). Από τον Άρη πάλεψαν για ακόμη μία υπέρβαση οι Κάουαν (25π.), Χάνλαν (23π.) και Τζούιστον (20π.).

Με 5/6 τρίποντα στην τέταρτη περίοδο και με την άμυνα να έχει μπει για τα καλά σε λειτουργία, ο Άρης όχι μόνο επέστρεψε από το -17, αλλά στο 37΄ κράτησε την τύχη στα… χέρια του, γράφοντας στον φωτεινό πίνακα το υπέρ του 70-73. Ο Τζέρμαν κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα για τον Ιωνικό από τα 6.75 στα 41΄΄ για τη λήξη (77-76), αλλά ο Λόκετ με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση (77-77). Στο επιπλέον πεντάλεπτο, πάντως, ο Ιωνικός ήταν καταιγιστικός και με επιμέρους σκορ 16-6 έφτασε χωρίς άγχος στο τελικό 93-83.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 63-54, 77-77κ.α., 93-83παρ.

Ιωνικός (Σεγκούρα): Άρτις 6, Κολοβέρος 23 (4), Αθηναίου 7 (1), Γόντικας 12, Χουγκάζ 18 (3), Μουσταφά 12, Τζέρμαν 13 (1), Μούρτος, Γκιουζέλης.
Αρης (Καστρίτης): Κάουαν 25 (4), Νετζήπογλου, Γουίλιαμς 2, Χάνλαν 23 (2), Κώττας 2, Τζούιστον 20 (2), Φίνκε 3 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Πετανίδης, Λόκετ 5.