Τρίτη, 7 Μαΐ
26oC Αθήνα

Basket League, Παναθηναϊκός – Λάρισα 98-67: Σάρωσε το Τριφύλλι με Παπαπέτρου και Έβανς

ΦΩΤΟ Intime

Με τον Έβανς να “πυροβολεί” από μακριά και τον Παπαπέτρου να είναι ο κορυφαίος του αγώνα, ο Παναθηναϊκός “διέλυσε” τη Λάρισα με 98-76 στην 23η αγωνιστική της Basket League.

Οι “πράσινοι” πάτησαν το… γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 32-15 έβαλαν πρόωρο τέλος στο ματς, με τη διαφορά να “εκτοξεύεται” στο δεύτερο μέρος, παρότι ο Γιώργος Βόβορας έδωσε αρκετό χρόνο και στους νεαρούς παίκτες της ομάδας.

Ο Νίκος Χουγκάζ είχε μάλιστα 10 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 20 λεπτά συμμετοχής, με τον Παπαπέτρου να προσθέτει 22 πόντους και τον Έβανς να έχει 23 πόντους με 5/8 τρίποντα. Για τους ηττημένους, ο Στέφαν Μούντι με 16 πόντους και ο Μάριν Μάριτς με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ήταν οι κορυφαίοι του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 49-35, 73-50, 98-67.

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μέικον 10 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαπέτρου 22 (5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουάιτ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Έβανς 23 (4/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 7 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μποχωρίδης (0/3 σουτ), Καββαδάς 3 (4 ριμπάουντ), Κασελάκης 9 (1), Αβδάλας, Χουγκάζ 10 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2.

Λάρισα (Τακιανός): Χάντσον 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 12, Καράμπελας (0/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάριτς 14 (4/9 δίποντα, 6/10 βολές, 8 ριμπάουντ), Μούντι 16 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Παπαντωνίου, Μπερζίνς 10 (2).