Τετάρτη, 1 Μαΐ

Basket League: ΠΑΟΚ και Άρης κέρδισαν εκτός έδρας Μαρούσι και Απόλλων Πατρών

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο «μεγάλος» νικητής στην αναμέτρηση απέναντι στο Μαρούσι με 80-75 σε ένα αγώνα θρίλερ, με αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Λίγο νωρίτερα ο Άρης δεν συνάντησε δυσκολία στην Πάτρα κόντρα στον Απόλλωνα, επικρατώντας με σκορ 77-70 για την 2η αγωνιστικής στην Basket League.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αποδοτικότερος στην τέταρτη περίοδο, καταφέρνοντας να πάρει με πρωταγωνιστή τον Ελβαρ Φρίντρικσον τη νίκη στην έδρα του Μαρουσίου.

Ο Ισλανδός γκαρντ τελείωσε το ματς με 22 πόντους (4/6 τρίποντα), 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, σημειώνοντας τα μέγιστα για να δώσει στον ΠΑΟΚ την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League.

Κορυφαίος για το Μαρούσι ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος με 19 πόντους, έχοντας 3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Ο αγώνας διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, εξαιτίας τιμωρίας των γηπεδούχων από την περασμένη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 40-39, 59-55, 75-80

Μαρούσι(Γιώργος Σκαραφίγκας): Χιλ 5, Πένο 13 (3), Στασινός, Τζούστον 10 (1), Μπρίσκο 15 (1), Ραντούλιτσα 13, Μπόγρης, Νικολαϊδης, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 19 (3).

ΠΑΟΚ(Φώτης Τακιανός): Φλάτεν, ΜακΝίς 10, Γκίλμορ 4, Χάρισον 19 (2), Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 8, Φρίντρικσον 22 (4), Μαργαρίτης 6 (2), Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας 11 (2).

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο Άρης, με τους Θεσσαλονικείς να περνούν από την Πάτρα κερδίζοντας τον Απόλλωνα με 77-70.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ρομπέρτο Γκάλινατ με 20 πόντους ενώ από 11 πόντους σημείωσαν οι Λευτέρης Μποχωρίδης και Βασίλης Τολιόπουλος.

Για τους γηπεδούχους ο Ντέσμοντ Ουάσινγκτον είχε 22 πόντους ενώ 20 πόντους πρόσθεσε ο Τι Τζέι Σταρκς.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 35-43, 50-63, 70-77

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Γουάσινγκτον 22 (5), Σταρκς 20 (1), Σκορδίλης 1, Φιλιππάκος, Σαλούστρος, Μπλέιλοκ, Βησσαρίου 6 (2), Όσμπορν 6, Καφέζας, Γκιουζέλης 10 (3), Κογιώνης, Μουράτος 4.

Άρης(Καστρίτης): Σανόγκο 7 (1), Καρ 10, Μποχωρίδης 11 (1), Ντε Σόουζα 9, Γκάλινατ 20 (2), Σλαφτσάκης 6, Τολιόπουλος 11 (1), Κατσίβελης, Φίλιος, Περσίδης, Χάρελ 3 (1), Καλόγηρος.