Basket League, Περιστέρι – Προμηθέας Πάτρας 81-88: Μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα για τους Αχαιούς

ΦΩΤΟ Intime

Ο Προμηθέας Πάτρας πέρασε νικηφόρα από το Περιστέρι, με 88-81, στην πρεμιέρα της Βasket League έχοντας πολυφωνία στην επίθεση και βρίσκοντας λύσεις στις κρίσιμες στιγμές του αγώνα.

Νίκη σε εκτός έδρας ντέρμπι στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος της Basket League για τον Προμηθέα επί του Περιστερίου, σε ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Συγκεκριμένα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι την 4η περίοδο, όπου ο Κέντρικ Ρέι βγήκε μπροστά ισοφαρίζοντας με τρίποντο και λέι-απ (77-77).

Εν συνεχεία, με λέι-απ του Ρογκαβόπουλου, ο Προμηθέας πήρε πρώτη φορά προβάδισμα (78-79) για να προσπεράσουν και με τέσσερις πόντους (78-82) οι Αχαιοί. Ο Ρογκαβόπουλος με μία βολή διαμόρφωσε το 78-83 και η λήξη της αναμέτρησης βρήκε τον Προμηθέα με 2 βαθμούς και το Περιστέρι με έναν.

Ο Κέντρικ Ρέι ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών καθώς σημείωσε 17 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ, ο Ρογκαβόπουλος είχε συγκομιδή 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ από 11 πόντους πέτυχαν οι Ντάριο Χαντ και Δημήτρης Αγραβάνης. Με 17 πόντους ο Ίαν Μίλερ ξεχώρισε από τους «κυανοκίτρινους».

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 45-45, 66-66, 81-88

Περιστέρι (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Μακκρί 11, Πέτεγουεϊ 5, Κατσίβελης 13 (1), Μπράουν 13, Μίλερ 17 (3), Μορέιρα 9, Μωραϊτης, Χρυσικόπουλος 2, Σαλούστρος 4, Χάγκινς 7 (1)

Προμηθέας Πάτρας (Λουίς Κασιμίρο): Ρέι 17 (2), Χαντ 11, Γκίκας 9 (2), Ρογκαβόπουλος 15 (2), Μάιλς 4, Σβαρτς 8 (2), Γκραντ 8, Αγραβάνης 11 (2), Γιαννόπουλος 5, Μπαζίνας