Τρίτη, 7 Μαΐ

Basket League: Πρώτη νίκη για Κολοσσό και Περιστέρι

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League σημείωσε το Περιστέρι, το οποίο πέρασε με 79-76 από το «Ιβανώφειο», σε ματς για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος – Έσπασε… το ρόδι με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός (73-56 τον Απόλλωνα Πάτρας μέσα στη Ρόδο).

Είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, βρέθηκε λίγο πριν το φινάλε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά το Περιστέρι κατάφερε να περάσει νικηφόρα από το Ιβανώφειο. Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων νίκησε με 79-76 τον Ηρακλή και κατέκτησε το πρώτο “ροζ φύλλο” αγώνα στο στη φετινή Basket League μετά την εντός έδρας ήττα του στην πρεμιέρα από τον Προμηθέα. Πρώτη ήττα ήταν για τους Θεσσαλονικείς στην Α1, καθώς στην πρώτη αγωνιστική της σεζόν, την περασμένη εβδομάδα, είχαν το ρεπό τους.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ιαν Μίλερ (20π., 3 ασ., 2 κλ), Τεράν Πέτεγουεϊ (14π., 2 ασ., 2 κλ., 1 κοψ.). Ξεχώρισε για τους «κυανόλευκους» ο Τόνι Ντάγκλας (27π., 5 ασ., 6 κλ.). Με νταμπλ-νταμπλ τελείωσε το παιχνίδι ο Γιάννης Κουζέλογλου (10π., 13 ριμπ.)

Θεατής της αναμέτρησης ήταν το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του Ηρακλή, ο Τράβις Ντάνιελς, ενώ πριν το τζάμπολ τηρήθηκε ενός λεπτού στη μνήμη του Ντούσαν Ιβκοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-39, 61-64, 76-79

Κολοσσός Ρόδου – Απόλλων Πάτρας 73-56

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με εννέα πόντους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κολοσσός έκανε εντυπωσιακό δεύτερο μέρος και επικράτησε στη Ρόδο του Απόλλωνα Πάτρας με 73-56 πανηγυρίζοντας την πρώτη του φετινή νίκη στην Basket League. Πλέον οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 1-1 έπειτα από δύο αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.

Ο Κένι Γουίλιαμς με 19 πόντους και ο Μπλαζ Μέζιτσεκ με 13 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους, όμως ο Κιμ Τιλί τελείωσε με 14 ριμπάουντ (τα 13 αμυντικά) και 5 πόντους, ενώ ο Στέφαν Ποτ είχε 11 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Για την ομάδα της Πάτρας πρώτος σκόρερ ήταν ο Ορλάντο Κόουλμαν με 16 πόντους και οι Γιώργος Τσαλμπούρης με 14 και Ντεζόν Ντέιβις με 13. Οι γηπεδούχοι μάζεψαν επτά παραπάνω ριμπάουντ (35 έναντι 28) όμως η μεγάλη διαφορά ήταν στις ασίστ με τον Κολοσσό H Hotels να έχει 22 και τον Απόλλωνα Oscar μόλις 9.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 30-37, 53-52, 73-56.