Basketball Champions League, Τρεβίζο – Λαύριο 87-72: Παραδόθηκε στην ανωτερότητα των Ιταλών

ΦΩΤΟ Intime

Το Λαύριο πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε στην Ιταλία κόντρα στην Τρεβίζο και ηττήθηκε 87-72 στο πρώτο ματς των Play In του Basketball Champions League

Πάλεψε για τρία δεκάλεπτα το Λαύριο στην Ιταλία, αλλά δεν άντεξε και ηττήθηκε με 87-72 από την Τρεβίζο στον πρώτο αγώνα για τα play in του Basketball Champions League. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν κοντά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, ωστόσο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στην τελευταία περίοδο και πήραν τη νίκη κάνοντας το 1-0 στη σειρά, η οποία κρίνεται στις δύο νίκες.

Ο Τζέρι Σμιθ και ο Κόρι Σάντερς στο ντεμπούτο του ήταν οι πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων έχοντας από 17 πόντους. Ο Χένρι Σιμς με 22 και ο Τόμας Ντίμσα με 18 πόντους ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους. Το δεύτερο ματς της σειράς θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη στο ΣΕΦ (19:30).

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 44-36, 63-57, 87-72.

ΤΡΕΒΙΖΟ (Μενέτι): Ακέλε 2, Μπορτολάνι 10 (2), Χίλο 4, Φάτζαν, Ίμπρο 8 (1), Κασαρίν, Ντίμσα 19 (5), Τζόουνς 4, Ράσελ 18 (3), Σιμς 22 (1), Σοκολόβσκι.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φιλοξενίδης, Μουράτος 12, Πηλάβιος, Σπρίντζιος, Βουλγαρόπουλος, Αμίνου 2, Γερομιχαλός 2, Κακλαμανάκης 10, Σάντερς 17 (1), Σμιθ 17 (3), Γουίλιαμς 12 (4).