Τρίτη, 23 Απρ.

Bundesliga, Γκλάντμπαχ – Φράιμπουργκ 0-6: Ιστορικός διασυρμός για τα «πουλάρια»

Ανεπανάληπτη συντριβή γνώρισε η Γκλάντμπαχ στην έδρα της από τη Φράιμπουργκ με 6-0 (!), για την 14η αγωνιστική στην Bundesliga.

Αξίζει να σημειωθεί πως το εντυπωσιακό αυτό σκορ διαμορφώθηκε μόλις στα πρώτα 37 λεπτά, με τα πρώτα δύο γκολ να σημειώνονται στο πρώτο δεκάλεπτο (2′ Εγκεστάιν, 5′ Σέντε, 12′ Λίνχαρτ, 19′ Χέφλερ, 25′ Χέλερ, 37′ Σχλότερμπεργκ). Η απόδοση αυτή προκάλεσε την οργή των φιλάθλων, οι οποίοι αποδοκίμασαν έντονα παίκτες και τεχνική ηγεσία.

Νωρίτερα, η Χέρτα Βερολίνου κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στη Στουτγκάρδη από την τοπική ομάδα (2-2), μολονότι βρέθηκε να χάνει με 2-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της πρωτεύουσας ο Στέφαν Γιόβετιτς, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ στη μίνι-ανατροπή.