Τρίτη, 16 Απρ.

Bundesliga: “Καταιγιστική” η Χέρτα στο ντέρμπι του Βερολίνου (video)

ΦΩΤΟ REUTERS

Η Χέρτα “διέλυσε” την Ουνιόν Βερολίνου στον αγώνα που άνοιξε την “αυλαία” της αγωνιστικής στη Bundesliga, καθώς πετυχαίνοντας τρία γκολ σε ένα δεκάλεπτο, πήρε μία επιβλητική νίκη με 4-0.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι και το 51ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά στο 61′ το σκορ ήταν ήδη 3-0, καθώς η Χέρτα σκόραρε τρεις φορές στο διάστημα αυτό με Ιμπίσεβιτς, Λουκεμπάκιο και Κούνια, μετατρέποντας σε “περίπατο” το ντέρμπι της πρωτεύουσας στη Γερμανία. Το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε ο Μπογιάτα με το 4-0 στο 77′, που ήταν και το τέλικό σκορ.

Με τη νίκη της αυτή, η Χέρτα εξασφάλισε ουσιαστικά την παραμονή της στην κατηγορία και θεωρητικά “κοιτάει” και πιο ψηλά, ενώ η Ουνιόν θα πρέπει να προσέξει στη συνέχεια για να μην βρεθεί προ εκπλήξεως, αφού η διαφορά της από τη ζώνη του υποβιβασμού είναι στους 7 βαθμούς, με ένα ματς περισσότερο.