Bundesliga: Νίκες για Μπάγερν Μονάχου και Μπορούσια Ντόρτμουντ που πλησίασαν την κορυφή

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Χόφενχαϊμ και η Μπορούσια Ντόρτμουντ “διέλυσε” με 5-0 τη Στουτγκάρδη στην 11η αγωνιστική της Bundesliga.

Στο Ντόρτμουντ, η Μπορούσια ήταν “καταιγιστική” από το πρώτο ημίχρονο και άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα με τον Μπέλιγχαμ, για να “καθαρίσουν” το ματς οι Σίλε και Ρέινα πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Ο Μπέλιγχαμ σκόραρε ξανά όμως στο δεύτερο μέρος και ο Μουκοκό έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, για την επιβλητική νίκη των Βεστφαλών επί της Στουτγκάρδης.

Άνετη νίκη πήρε όμως και η Μπάγερν Μονάχου στη δύσκολη έδρα της Χόφενχαϊμ, αφού σκόραρε και τα δύο γκολ του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Ο Μούσιαλα στο 17′ και ο Τσούπο Μότινγκ στο 38′ έβαλαν πρόωρο τέλος στο ματς, οδηγώντας την ομάδα τους στο διπλό.

Οι “Βυααροί” βρέθηκαν έτσι στο -1 από την Ουνιόν Βερολίνου στην κορυφή της Bundesliga, έστω και με παιχνίδι περισσότερο, ενώ η Ντόρτμουντ είναι πια στην 4η θέση και το -4 από την ομάδα της πρωτεύουσας.