Champions League: H Σίτι «καθάρισε» Γκλάντμπαχ και πρόκριση από το πρώτο ματς (video)

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε άνετα την -τυπικά γηπεδούχο- Γκλάντμπαχ με 2-0 στην Βουδαπέστη και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της Αγγλίας, αφού πολύ δύσκολα δεν θα βρίσκεται στα προημιτελικά του Champions League

Το «τρένο» της Μάντσεστερ Σίτι δεν σταμάτησε ούτε στην Βουδαπέστη, αφού οι «πολίτες» μπορούν από σήμερα να σκέφτονται την κλήρωση των προημιτελικών του Champions League, μετά τη νίκη με 2-0 επί της τυπικά γηπεδούχου Γκλάντμπαχ στο «Φέρεντς Πούσκας».

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πέτυχε την 19η σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις, με τους Μπερνάντο Σίλβα στο 29′ (με κεφαλιά) και ένα πανομοιότυπο γκολ του Ζεσούς (65′) αλλά με προβολή αυτή τη φορά, έφυγαν νικητές κόντρα σε μία Γκλάντμπαχ που πάλεψε, αλλά δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Άγγλων. Παρ’ όλα αυτά ο Βολφ είχε ανεπανάληπτη ευκαιρία να μειώσει σε 2-1 για τους Γερμανούς, αλλά ο Έντερσον βγήκε νικητής στο τετ-α-τετ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων και «σφράγισε» τη νίκη-μισή πρόκριση για την Σίτι.