Champions League: Εμπειρία και ποιότητα έστειλαν στους 16 την Ατλέτικο (video)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 2-0 της Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία και εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Champions League, μέσω της 2ης θέσης του 1ου ομίλου. Άνετη νίκη για την αδιάφορη Μπάγερν Μονάχου με 3-0 επί της Λοκομοτίβ Μόσχας.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (Ερμόσο 40′, Καράσκο 79′) η Ατλέτικο ΜΑδρίτης νίκησε 2-0 την Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία, αφού με εξαίρεση τα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου που οι γηπεδούχοι πίεσαν δημιουργώντας δύο καλές ευκαιρίες, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Οι «ροχιμπλάνκος» προκρίθηκαν έτσι στους «16» του Champions League πίσω από την Μπάγερν Μονάχου, που τερμάτισε στην πρώτη θέση αήττητη με 16 βαθμούς, αφού νίκησε την Λοκομοτίβ Μόσχας στο Μόναχο εύκολα 2-0 (Ζίλε 63′, Τσούπο – Μότινγκ 80′) στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής.