Κυριακή, 28 Απρ.

Champions League: Λανς – Άρσεναλ 2-1 και Αϊντχόφεν – Σεβίλλη 2-2

Μεγάλη “μάχη” για την πρόκριση στο δεύτερο όμιλο του Champions League, με τη Λανς να κάνει την έκπληξη και να παίρνει τη νίκη με 2-1 επί της Άρσεναλ, την ώρα που Αϊντχόφεν και Σεβίλλη έμεινα στην ισοπαλία με σκορ 2-2.

Η Άρσεναλ προηγήθηκε μόλις στο 24′ στη Γαλλία, με ένα όμορφο γκολ του Ζεσούς, αλλά η Λανς ισοφάρισε με τον Τόμασον στο 25′ και έφερε… τούμπα το ματς με τον Γαχί στο 69′, πανηγυρίζοντας μία μεγάλη νίκη.

Η γαλλική ομάδα πέρασε μάλιστα στην κορυφή του ομίλου με 4 βαθμούς, αφού στο άλλο παιχνίδι, η Σεβίλλη και η Αϊντχόφεν έμειναν με το βαθμό της ισοπαλίας.

Η ισπανική ομάδα προηγήθηκε δύο φορές μέσα στην Ολλανδία με τον Ενεσιρί να της δίνει το δεύτερο προβάδισμα στο 87ο λεπτό, αλλά η Αϊντχόφεν κατάφερε να ισοφαρίσει για δεύτερη φορά στο ματς με τον Τέζε να σκοράρει στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων. Και οι τέσσερις ομάδες του δεύτερου ομίλου έμειναν έτσι απόλυτα “ζωντανές” στη “μάχη” για την πρόκριση στην επόμενη φάση.