14oC Αθήνα

Champions League, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Αταλάντα 3-2: Επική ανατροπή με φοβερό Κριστιάνο Ρονάλντο

Η Μάνστεστερ Γιουνάιτεντ φαίνεται ότι λατρεύει τις ανατροπές στο Champions League. Μετά το παιχνίδι με τη Βιγιαρεάλ, η παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο έφερε τούμπα και τον αγώνα με την Αταλάντα στο Ολντ Τράφορντ, επικρατώντας με 3-2 της ιταλικής ομάδας, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 στο ημίχρονο.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν για ακόμα μία φορά ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, αφού ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ με εντυπωσιακή κεφαλιά, βάζοντας φωτιά στις κερκίδες του “Θεάτρου των Ονείρων”.

Το «Θέατρο των ονείρων» μετατρέπεται σε τόπο μαρτυρίου για τους φιλοξενούμενους, όταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παίρνει «φωτιά».

Αυτό έγινε απόψε στο «Ολντ Τράφορντ» όπου η Αταλάντα προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, όμως στη συνέχεια δέχτηκε… ανελέητο σφυροκόπημα και η Γιουνάιτεντ γύρισε το ματς με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει το νικητήριο (3-2) γκολ στο 81΄.

Έτσι οι «κόκκινοι διάβολοι» ανέβηκαν στην κορυφή του 6ου ομίλου μετά την 3η αγωνιστική του Champions League και πηγαίνουν με ανεβασμένο ηθικό στο ντέρμπι της Premiership εναντίον της Λίβερπουλ (24/10).

Η Αταλάντα προηγήθηκε 0-2 χάρη σε γκολ των Πάσαλιτς (15′) και Ντεμιράλ (29′), αλλά η Γιουνάιτεντ πρώτα μείωσε με τον Ράσφορντ στο 53′, στη συνέχεια ισοφάρισε με τον Μαγκουάιρ στο 75′ για να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή ο Ρονάλντο στο 81′.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Βιγιαρεάλ πέρασε σαν σίφουνας από την Ελβετία, επικρατώντας της Γιουνγκ Μπόις με 4-1.