Παρασκευή, 3 Μαΐ

Champions League: Μίλαν – Νιούκαστλ 0-0 και Γιουνγκ Μπόις – Λειψία 1-3

Ολοκληρώθηκαν τα πρώτα παιχνίδια της σεζόν 2023-24, για τους ομίλους του Champions League, με τη Μίλαν να μένει στην ισοπαλία 0-0 με τη Νιούκαστλ και τη Λειψία να κάνει διπλό με 3-1 στην έδρα της Γιουνγκ Μπόις.

Στο -θεωρητικά- πιο δύσκολο όμιλο του Champions League, Μίλαν και Νιούκαστλ δεν κατάφεραν να… ξεχωρίσουν, με τους Μιλανέζους να χάνουν πολλές ευκαιρίες για ένα γκολ, αλλά να μη βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα και το 0-0 να μένει μέχρι τέλους.

Στην Ελβετία, για τον 7ο όμιλο, η Λειψία προηγήθηκε με τον Σιμανάκ μόλις στο τρίτο λεπτό του αγώνα, αλλά η Γιουνγκ Μπόις ισοφάρισε με τον Ελία στο 33′ και χρειάστηκε ένα δεύτερο γκολ του Σλάτζερ στο 73′ για να πάρει τη νίκη. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Σέσκο στις καθυστερήσεις.