Δευτέρα, 6 Μαΐ

Champions League: Νάπολι – Ρέιντζερς 3-0 και Άγιαξ – Λίβερπουλ 0-3

Η Νάπολι επικράτησε με 3-0 της Ρέιντζερς και η Λίβερπουλ πέρασε με 3-0 από την έδρα του Άγιαξ στην 5η αγωνιστική για τον 1ο όμιλο του Champions League.

Παρότι είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή της στους «16» του Champions League, η Νάπολι πήρε μία ακόμη νίκη στον πρώτο όμιλο, με τον Σιμεόνε να “καθαρίζει” το ματς από το πρώτο ημίχρονο και τον Μπεντανκούρ να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα με κεφαλιά στο τέλος του αγώνα.

Την πρόκρισή της στα νοκ άουτ “σφράγισε” όμως και η Λίβερπουλ, η οποία έψαχνε ένα θετικό αποτέλεσμα στην έδρα του Άγιαξ και το βρήκε με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Σαλάχ άνοιξε το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και οι Νούνιες και Έλιοτ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο μέρος, στη νίκη της ομάδας τους.

Λίβερπουλ και Νάπολι θα δώσουν πλέον “μάχη” την τελευταία αγωνιστική για την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο, ενώ ο Άγιαξ θα “παλέψει” με τη Ρέιντζερς για την τρίτη θέση που οδηγεί στο Europa League.