Champions League: Στον 3ο γύρο η Μακάμπι του Δώνη και η Ομόνοια – Αποκλεισμός για Μπάρκα

Άνετη πρόκριση για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League πήρε η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιώργου Δώνη, που επικράτησε με 0-3 της Σούντουβα στη Λιθουανία. Αποκλεισμός σοκ εντός έδρας για την Σέλτικ του Βασίλης Μπάρκα, με 1-2 από την Φερεντσβάρος, ιστορική πρόκριση για την Ομόνοια Λευκωσίας επί της Λέγκια (0-2) μέσα στη Βαρσοβία.

Ο 2ος προκριματικός γύρος του Champione League ολοκληρώθηκε, καθώς διεξάγεται σε μονά ματς λόγω του πιεσμένου χρόνου του προγράμματος, που προκλήθηκε από την πανδημία του κορονοϊού. Η Ομόνοια πήρε μεγάλη πρόκριση στη Βαρσοβία επί της Λέγκια στην παράταση όπου με τα γκολ των Γιόρντι Γκόμεθ (με πέναλτι) στο 92ο λεπτό και Σάντος στο 107ο “λύγισε” τους Πολωνούς που έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 56ο λεπτό και πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιώργου Δώνη νίκησε τη Σουντούβα με 3-0 και προκρίθηκε άνετα στον επόμενο γύρο. Το σκορ για την ισραηλινή ομάδα άνοιξε ο Ρίκαν στο 30′, ο Μπλάκμαν στο 73′ έκανε το 0-2, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νταβιντζάντα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέλος οδυνηρό αποκλεισμό γνώρισε η Σέλτικ του Βασίλη Μπάρκα, ο οποίος αγωνίστηκε βασικός. Η ομάδα της Γλασκώβης υποδέχθηκε τη Φερεντσβάρος και γνώρισε την ήττα (1-2) και συνεπώς τον αποκλεισμό.

Τα αποτελέσματα του 2ου προκριματικού γύρου

Μονοπάτι πρωταθλητών

Κλουζ – Ντίναμο Ζάγκρεμπ 2-2 (64′ Περέιρα, 90+3′ Ντεμπέλιουχ / 14′ Γκόγιακ, 78′ Καστράτι)

Γιουνγκ Μπόις – Κλάσβικ 3-1 (51′ Ενσαμέ, 57′ Σουλεϊμάνι, 82′ Ενγκαμελό / 79′ Γιοχάνεσεν)

Σουντούβα – Μακάμπι Τελ Αβίβ 0-3 (30′ Ρίκαν, 74′ Μπλάκμαν, Νταβιντζάντα)

Λέγκια – Ομόνοια 0-2 παρ. (0-0) (92′ Γκόμεθ, 107′ Σάντος)

Τσέλιε – Μόλντε 1-2 (38′ Λότριτς / 57′ Χουσάιν, 74′ Τζέιμς)

Λουντογκόρετς – Μίντιλαντ 0-1 (78′ Ζούνιορ Μπρουμάδο)

Ντινάμο Μπρεστ – Σαράγεβο 2-1 (3′ Γκορντέιτσουκ, 49′ Ντιαλό / 34′ Ντοκάνοβιτς)

Καραμπάχ – Σερίφ 2-1 (22′ Μάτιτς, 63′ Εμρέλι / 78′ Καστανιέδα)

Τίρανα – Ερυθρός Αστέρας 0-1 (62′ Τομανές)

Σέλτικ – Φερεντσβάρος 1-2 (53′ Κρίστι / 7′ Σίγκερ, 75′ Ενγκέν)

Μονοπάτι μη πρωταθλητών

ΠΑΟΚ – Μπεσίκτας 3-1 (7′, 24′ Τζόλης, 30′ Πέλκας / 37′ Λάριν)

Άλκμααρ – Βικτόρια 3-1 παρ. (1-1) (90+5′ Κουπμάινερς, 98′, 118′ Γκούντμουντσον / 37′ Λάριν)

Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ – Ραπίντ Βιέννης 0-1 (32′ Κάρα)