Champions League, Ζενίτ – Μάλμε 4-0 και Αταλάντα – Γιουνγκ Μπόις 1-0: «Μίλησαν» οι έδρες

H δεύτερη ημέρα της δεύτερης αγωνιστικής του Champions League ξεκίνησε με νίκες για τους γηπεδούχους, με τη Ζενίτ να διαλύει με 4-0 τη Μάλμε στην Αγία Πετρούπολη και την Αταλάντα να επικρατεί με 1-0 της Γιουνγκ Μπόις στο Μπέργκαμο.

Η Ζενίτ συνέτριψε εντός έδρας τη Μάλμε με 4-0 και πήρε την πρώτη της νίκη στο Champions League, αλλά σημαντικό προβάδισμα απέναντι στους Σουηδούς στη μάχη για την κατάκτηση της τρίτης θέσης που οδηγεί στο Europa League.

Ο Κλαουντίνιο άνοιξε το σκορ 9′, με τον Κουζιάεφ να κάνει το 2-0 στο 49′. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αχμέντχοτζιτς αποβλήθηκε και άφησε τη Μάλμε με δέκα παίκτες, για να έρθει στο 80’ ο Σουτόρμιν να γράψει το 3-0. Ο Βέντελ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Μάλμε 0 (0-6)

• Γιουβέντους και Τσέλσι έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Πρώτη νίκη για Αταλάντα

Με γκολ του Πεσίνα στο 68′, η Αταλάντα επικράτησε εντός έδρας της Γιουνγκ Μπόις με 1-0 και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό Champions League.

Η ιταλική ομάδα ήταν πολύ ανώτερη από τους Ελβετούς και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ, αλλά σπατάλησε πολλές ευκαιρίες.

Η Αταλάντα έφτασε στους τέσσερις βαθμούς και θα δώσει μεγάλη μάχη για την πρόκριση στους “16” της διοργάνωσης.