Copa America: Σπουδαία νίκη για Περού, ισόπαλες Βενεζουέλα και Εκουαδόρ

Το Περού επικράτησε της Κολομβίας με 2-1 κι ανέβηκε στην τρίτη θέση του δευτέρου ομίλου στο Copa America, έχοντας έναν βαθμό κι ένα παιχνίδι λιγότερο από τους Κολομβιανούς.

Το αυτογκολ του Γιέρι Μίνα στο δεύτερο ημίχρονο (64΄) έκρινε τον νικητή του αγώνα. Το Περού πήρε το προβάδισμα στο 17′ με τον Σέρχιο Πένια, αλλά η Κολομβία ισοφάρισε οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Μιγκέλ Μπόρχα σκόραρε από το σημείο πέναλτι (53’), έχοντας προηγουμένως ανατραπεί από τον τερματοφύλακα Πέδρο Γκαλέσε.

Ο Ρόναλντ Ερνάντεζ σημείωσε το πρώτο του διεθνές γκολ στις καθυστερήσεις, για να χαρίσει στη Βενεζουέλα thn ισοπαλία (2-2) εναντίον του Ισημερινού. Ο Aϊρτ Πρεσιάδο έβαλε μπροστά τον Ισημερινό, έξι λεπτά πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Εντσον Καστίγιο ισοφάρισε (51΄) με κεφαλιά.

Ο Γκονζάλο Πλάτα διέσχισε όλο το γήπεδο για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στον Ισημερινό, με 19 λεπτά να απομένουν, αλλά ο Ερνάντεζ με κεφαλιά ισοφάρισε.

Ο Ισημερινός πήρε τον πρώτο του βαθμό μετά δύο παιχνίδια στον 2ο όμιλο και η Βενεζουέλα έχει δύο βαθμούς σε 3 αγώνες.