Δευτέρα, 20 Μαΐ

Δεν αρκούσε ο Μανιάς – Είχε… απάντηση ο Πανθρακικός

Ο ΠΑΣ προηγήθηκε δυο φορές με τα γκολ του Μανιά, αλλά ο Πανθρακικός κατάφερε και έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από τα Γιάννενα, παίρνοντας ένα ακόμα βαθμό στην προσπάθεια του για παραμονή στην Superleague

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, έχοντας την κατοχή της μπάλας και στην πρώτη του ευκαιρία στο ματς κατάφερε και άνοιξε το σκορ με την Κεφαλιά του Μανιά (10′). Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με τον Πανθρακικό να κερδίζει λίγα μέτρα προς την αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως να μπορεί και να ανησυχήσει τον Βελλίδη.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να φτάνουν πολύ κοντά σε ένα ακόμα γκολ στο 38′, με τον Αθανασιάδη να έχει μεγάλη απόκρουση -με τα πόδια- σε σουτ του Τσουκαλά από το ύψος του πέναλτι και τους φιλοξενούμενους να έχουν καλή στιγμή στο 45+2′ με τον Παπαγεωργίου

Με την έναρξη της επανάληψης το παιχνίδι απέκτησε ξανά ενδιαφέρον, αφού ο Πανθρακικός στο 49′ το ματς στα ίσα, με σουτ στην κίνηση του Χασομέρη. Οι γηπεδούχοι όμως ευτύχησαν να πάρουν άμεσα κεφάλι στο σκορ, όταν στο 57′ εκμεταλλεύτηκαν την αργή επιστροφή της άμυνας των Ακριτών, με τον Μανιά να βρίσκει ξανά δίχτυα για το 2-1

Ο Πανθρακικός πίεσε για να φτάσει και πάλι στην ισοφάριση και στο 67′ έχασε σημαντική ευκαιρία, με το διαγώνιο σουτ του Χασομέρη να περνά μόλις άουτ. Χωρίς να έχει τίποτα να χάσει, η ομάδα της Κομοτηνής βγήκε στην επίθεση, τη… γλύτωσε στο 80′, στην χαμένη ευκαιρία του Γιάκου και στο 84′ έφτασε στο τελικό 2-2 με τον Κάσες