Τετάρτη, 17 Απρ.

Euro 2020: Ο Σικ «ξαναχτυπά» και απογειώνει τους Τσέχους ρίχνοντας στο καναβάτσο τους Κροάτες

Ολοταχώς για το 2/2 οδεύει η Τσεχία που με το τρίτο γκολ του Σικ στη διοργάνωση προηγείται 1-0 της Κροατίας για τον 4ο όμιλο του Euro 2020.

Ο Πάτρικ Σικ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, αφού στο 32ο λεπτό δέχτηκε αγκωνιά από τον Λόβρεν σε εναέρια διεκδίκηση εντός περιοχής και με τη βοήθεια του VAR υποδείχθηκε η εσχάτη των ποινών. Έτσι στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σικ έστειλε στην αντίθετη γωνία τον τερματοφύλακα και άνοιξε το σκορ, με την «χραβτσκα» πλέον να φλερτάρει με πρόωρο αποκλεισμό, ενώ η Τσεχία ονειρεύεται την κορυφή του ομίλου.