EuroBasket 2022, Γερμανία – Βοσνία 92-82: Ανατροπή και 2/2 για τους Γερμανούς

Η Γερμανία δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στη Βοσνία, αλλά στη συνέχεια έκανε εντυπωσιακή ανατροπή και πέτυχε με 92-82, τη δεύτερη νίκη της σε δύο αγώνες στο Eurobasket 2022.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καθοριστικό για την αναμέτρηση, αφού η Γερμανία “κλείδωσε” τη Βοσνία στην άμυνά της και με ένα φοβερό επί μέρους σκορ 28-11, έβαλε πρόωρο τέλος στο ματς.

Για τους νικητές Γερμανούς, ξεχώρισαν ο Σρούντερ με 18 πόντους και 9 ασίστ, αλλά και ο Βάγκνερ με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και εξαιρετικές άμυνες στο τέλος στον Νούρκιτς, με τον Βόσνιο NBAer να έχει 21 πόντους για την ομάδα του, αλλά να μην μπορεί να κάνει τη διαφορά στα κρίσιμα λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 42-47, 70-58, 92-82

Τα στατιστικά των παικτών

Γερμανία (Χέρμπερτ): Γκιφάι 7 (1), Λο 4 (1), Ομπστ 13 (3), Σρούντερ 18 (5/14 δίποντα, 9 ασίστ), Τάις 2, Τίμαν 14 (7/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Φογκτμαν 10 (2), Βάγκνερ 18 (4/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Βάιλερ-Μπαμπ 2, Μπότερμαν 4

Βοσνία (Μπεκίρ): Άτιτς 2, Γκέγκιτς 4, Χαλίλοβιτς 7 (3/7 δίποντα), Κάμενχας 5, Λάζιτς, Μούσα 30 (11/13 δίποντα, 4 ασίστ), Νούρκιτς 21 (7/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρόμπερσον 13 (3/9 τρίποντα, 4 ασίστ), Σουλεϊμάνοβιτς, Βράμπατς