Κυριακή, 5 Μαΐ

Eurobasket 2022, Λιθουανία – Γαλλία 73-77: Νίκη «ανάσα» για τους Γάλλους – Τραυματίστηκε ο Μάριους Γκριγκόνις του Παναθηναϊκού

Η Γαλλία χρειάστηκε να κάνει μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο, για να “λυγίσει” τη Λιθουανία με 77-73 και να πάρει την πρώτη της νίκη στο Eurobasket 2022.

Η Λιθουανία μπήκε με +6 στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά η Γαλλία με πρωταγωνιστή τον Φουρνιέ έβγαλε αντίδραση και με επιμέρους σκορ 28-18 πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της αγωνιστικής στον όμιλο που “διασταυρώνει” με αυτόν της Εθνικής Ελλάδας.

Οι Λιθουανοί πάντως, εκτός από την ήττα έχουν να αντιμετωπίσουν και τον τραυματισμό του Μάριους Γκριγκόνις του Παναθηναϊκού, ο οποίος και αποχώρησε μετά από χτύπημα στο γόνατο και πλέον υπάρχει αγωνία για την κατάστασή του, αφού τα ματς είναι συνεχόμενα.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 41-40, 56-50, 73-77

Λιθουανία (Μακσβίτις): Μπραζντέικις 12 (2), Μπουτκεβίτσιους, Έκοντας, Γκεντράιτις 4 (0/3 τρίποντα), Γκριγκόνις 13 (2), Γιοκουμπάιτις 14 (2), Κουζμίνσκας 3, Λεκαβίτσιους 6, Σαμπόνις 6 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βαλαντσιούνας 15 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ζουκάουσκας.

Γαλλία (Κολέ): Αλμπισί 2, Φαλ 6, Φουρνιέ 27 (5/8 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκομπέρ 8 (1/5 δίποντα, 6/6 βολές), Ερτέλ 5, Λουαού – Καμπαρό 4, Οκομπό 2, Πουαριέ 6 (4 ριμπάουντ), Ταρπέι 8 (4 ριμπάουντ), Γιαμπουσέλε 9 (1).