Παρασκευή, 3 Μαΐ

Eurobasket 2022, Μεγάλη Βρετανία – Κροατία 65-86: Πρώτη νίκη για τους Κροάτες με εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο

ΦΩΤΟ Intime

Η Κροατία φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε της Μεγάλης Βρετανίας με 86-65, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο Eurobasket 2022.

Η Κροατία μετά από την ήττα από την Εθνική Ελλάδας στη πρεμιέρα του Eurobasket, έδειξε να έχει σφυγμό ξεπερνώντας το εμπόδιο της Μεγάλης Βρετανίας η οποία στάθηκε ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο.

Οι Βρετανοί κατάφεραν να σταθούν σε ικανοποιητικό επίπεδο, με τους Κροάτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα έξι πόντων (31-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, οι παίκτες του Μουλαομέροβιτς πάτησαν γκάζι, πετυχαίνοντας 35 πόντους, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Κορυφαίοι για την Κροατία ήταν οι οι Μπογκντάνοβιτς και Ζούμπατς, Σάριτς και Χεζόνια οι οποίοι πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ για τους Βρετανούς σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χέσον σημειώνοντας 18 πόντους.