13oC Αθήνα

Eurobasket 2022, Ουγγαρία – Σλοβενία 88-103: Σούπερ Λούκα Ντόντσιτς «καθάρισε» από νωρίς το ματς

Η Σλοβενία έκανε “περίπατο” κόντρα στην Ουγγαρία με 103-88 και διπλασίασε τις νίκες της στο Eurobasket 2022, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Λούκα Ντόντσιτς.

Με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε λιγότερα από 20 λεπτά αγώνα, ο Ντόντσιτς “καθάρισε” από νωρίς το ματς για τη Σλοβενία, με την Ουγγαρία να “μαζεύει” μάλιστα τη διαφορά στο τέλος.

Οι Σλοβένοι είχαν ακόμη πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ για την Ουγγαρία ο Περλ “μέτρησε” 18 πόντους με 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, χωρίς όμως να καταφέρει να βάλει δύσκολα στους αντιπάλους του.

Τα δεκάλεπτα: 16-29, 33-54, 60-88, 88-103

Νωρίτερα, ίδια ήταν η εικόνα και στο Γεωργία – Ισπανία, με την ομάδα του Ηλία Ζούρου να μην μπορεί να σταματήσει τους “φούριας ρόχας”. Οι Ισπανοί είχαν από την αρχή το προβάδισμα και πάτησαν το… γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, για μία άνετη επικράτηση στο τέλος.

Η Ισπανία είχε πλουραλισμό στην επίθεση, με πρώτο σκόρερ τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ με 14 πόντους, ενώ για τη Γεωργία, Μαμουκελασβίλι και Σερμαντίνι έμειναν στους 10 πόντους. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την Ισπανία και η πρώτη ήττα για τους Γεωργιανούς.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-40, 47-71, 64-90

Γεωργία (Ζούρος): Ανδρονικασβίλι 13 (5/8 δίποντα), Μπεκαουρι, Μπερισβίλι 3, Μπιτάτζε, Μποκολισβίλι 5 (1), Μπουρχανάντσε 6 (1), Χιντσαράντζε 2, Μαμουκελασβίλι 10 (3/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 6 (1), Σανάτζε 9 (3), Σερμαντίνι 10 (4/6 δίποντα), Τσιντσάντζε

Ισπανία (Σκαριόλο): Μπριθουέλα 7 (1), Μπράουν 5 (1), Ντίαθ 8 (2), Φερνάντεθ Ρ. 8 (2), Φερνάντεθ Χ. 2, Γκαρούμπα, Ερνανγκόμεθ Γ 14 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ Χ 9 (1), Λόπεθ-Αροστέγκι 9 (4/4 δίποντα), Πάρα 8, Πραντίγια 12 (2), Σάιθ 8