Σάββατο, 4 Μαΐ

Eurobasket 2022, Τουρκία – Γαλλία: «Μυθικό» δεκάλεπτο του Τουντσέρ που πέτυχε 6/6 τρίποντα

Η Τουρκία βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο από τη Γαλλία στα νοκ άουτ του Eurobasket 2022, αλλά η “μυθική” εμφάνιση του Τουντσέρ της επέτρεψε να φέρει… τούμπα το ματς.

Ο Τούρκος γκαρντ έγινε… Κάρι ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο και φθάνοντας ο ίδιος τους 20 πόντους με 6/6 τρίποντα, οδήγησε την Τουρκία σε ένα απίθανο σερί με 19-0, που την έφερε με προβάδισμα στην τελευταία περίοδο.

Ο Τουντσέρ επέτρεψε έτσι στην Εθνική του Ομάδα να μπει ως φαβορί στην τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης που χαρίζει ένα “εισιτήριο” για τα προημιτελικά του Eurobasket 2022.