Παρασκευή, 3 Μαΐ

Euroleague, Αρμάνι Μιλάνο – Παναθηναϊκός 75-54: Συντριβή και στην Ιταλία

Την 11η ήττα του στη φετινή Euroleague υπέστη ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν μπόρεσε να χαμογελάσει ούτε στο Μιλάνο, γνωρίζοντας την ήττα από την Αρμάνι με 75-54, για την 15η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός, ο οποίος παρατάχθηκε χωρίς τους Νέντοβιτς και Φλόιντ, παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στο δεύτερο μέρος υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της Αρμάνι, με αποτέλεσμα να παραμείνει χωρίς νίκη μακριά από το ΟΑΚΑ στη φετινή Euroleague.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές, οι οποίοι ανέβηκαν στο 10-5, ήταν ο Ντέβον Χολ. Ο πρώην NBAερ σημείωσε 19 πόντους, κάνοντας τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Χάινς με 14 πόντους.

Από πλευράς ηττημένων, ο Μέικον ξεχώρισε και πάλι, σημειώνοντας 14 πόντους. Όλοι οι υπόλοιποι παίκτες του Παναθηναϊκού κινήθηκαν σε ρηχά νερά και μοιραία οι πράσινοι έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι από το Μιλάνο.

Οι πράσινοι βρέθηκαν σε τραγικό βράδυ επιθετικά και με 54 πόντους δεν θα μπορούσαν ποτέ να πάρουν τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός στρέφει πλέον την προσοχή του στο εντός έδρας παιχνίδι που ακολουθεί με την Μπαρτσελόνα (16/12) για την 16η αγωνιστική της Euroleague.

Ο αγώνας:

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε αρκετά ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο. Με τρίποντα των Κασελάκη και Μποχωρίδη, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 15-19, ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με μόλις 4 πόντους (33-29) στο φινάλε του πρώτου μέρους, καταφέρνοντας να κρατήσει χαμηλά τους Ιταλούς και να βρίσκεται μέσα στη διεκδίκηση της νίκης.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος. Η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να βρει με άνεση τον δρόμο προς το πράσινο καλάθι, την ώρα που οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη συνέχισαν να σπάνε… τα καλάθια. Με σερί 12-0, η Αρμάνι Μιλάνο ξέφυγε με 16 πόντους (45-29) και καθάρισε από νωρίς την υπόθεση νίκη.

Οι πράσινοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν ποτέ στο παιχνίδι, ο Ντέβον Χολ ευστόχησε σχεδόν σε όλες τις προσπάθειες που πήρε στο δεύτερο μέρος και μοιραία ο Παναθηναϊκός υπέστη ακόμα μία βαριά εκτός έδρας ήττα στη φετινή Euroleague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-29, 33-29, 57-42, 75-54.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γκραντ 2, Ροντρίγκεθ 6 (2 τρίποντα, 9 ασίστ), Ταρζούσκι, Ρίτσι (6 ριμπάουντ), Χολ 19 (5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Ντιλέινι 7 (3/9 σουτ, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντάνιελς 9 (1/5 τρίποντα), Σιλντς 9 (1), Χάινς 14 (6/7 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ, Ντατόμε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 7 (1), Μέικον 14 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 5 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κασελάκης 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουάιτ 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Αβδάλας, Έβανς 5 (1), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 4 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Αρμάνι Μιλάνο: 22/41 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 10/12 βολές, 28 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 5 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 6 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 13/32 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 4/7 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 7 επιθετικά), 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 16 λάθη, 2 μπλοκ.