15oC Αθήνα

Euroleague: Επέστρεψε στις νίκες η Μακάμπι του Σφαιρόπουλου (videos)

ΦΩΤΟ intime

Μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στην παράταση, η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου επικράτησε με 91-82 της Μπασκόνια για την 20η αγωνιστική της Euroleague και πήρε “ανάσα” στη “μάχη” για την πρώτη 8άδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθόλη τη διάρκεια, με τους Ισραηλινούς να “ξεκολλά” ο Γουίλμπεκιν στην τρίτη περίοδο για να πάρουν το προβάδισμα που κράτησαν μέχρι τέλους. Οι Μπράιαντ και Χάντερ ήταν κορυφαίοι της Μακάμπι με 14 πόντους αμφότεροι, ενώ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν κακός με 1 πόντο σε μόλις 7 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους, ο εκπληκτικός Χένρι (19 πόντους, 8 ασίστ) και ο “καυτός” Πέτερς (18 πόντοι με 4/5 τρίποντα) δεν μπόρεσαν να αλλάξουν το αποτέλεσμα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 47-43, 68-60, 91-82.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 14 (5/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Γουίλμπεκιν 9 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόουνς 6, Καλοϊάρο 12 (1), Χάντερ 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Κάσπι 2, Ντόρσεϊ 1 (0/3 σουτ, 1/2 βολές), Ντιμπαρτολομέο 6 (2), Μπλέιζερ 2, Μπέντερ 8 (2), Ζίζιτς 6, Ζούσμαν 11 (3/4 τρίποντα, ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 8 (2), Τζέκιρι 2 (5 ριμπάουντ), Χένρι 19 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Σεντεκέρσκις 2, Φαλ 8 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Πίτερς 18 (4/6 τρίποντα), Ντράγκιτς 8, Γκεντράιτις 12 (3/6 τρίποντα), Πολονάρα 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Μεγάλη νίκη και για την Αρμάνι Μιλάνο μέσα στο Βερολίνο επί της Άλμπα με 84-70. Η ομάδα του Μεσίνα πάτησε το “γκάζι” στο δεύτερο δεκάλεπτο και διατήρησε διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος για τη 12η νίκη της σεζόν. Ο Ροντρίγκεθ με 7 ασίστ ήταν παίκτης “κλειδί” για τους Ιταλούς, που είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Ζακ Λεντέι με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ. Το “πάλεψαν” οι Λάμερς και Γκρέιντζερ για τους Γερμανούς με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 34-42, 56-64, 70-84.

Άλμπα Βερολίνου: Λο 8 (2/7 σουτ, 5 ασίστ), Σίβα 8 (2), Μάτισεκ, Σνάιντερ 8 (2), Ολίντε, Φοντέκιο 2 (1/5 σουτ), Τίμαν 2 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γκρέιντερ 16 (4/8 τρίποντα), Σίκμα 8, Λάμερς 18 (7/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ).

Αρμάνι Μιλάνο: Πάντερ 14 (3/5 τρίποντα), ΛεΝτέι 16 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Μορέτι, Μορασκίνι 3 (1), Ρολ 8 (2), Ροντρίγκεθ 4 (7 ασίστ), Ταρζούσκι 2, Μπιλίγκα 2, Ντιλέινι 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μπρουκς 3 (1), Χάινς 13 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντατόμε 14 (4/6 τρίποντα).

Νωρίτερα, η Αναντολού Εφές επιβεβαίωσε την ανοδική της πορεία στη Euroleague “διαλύοντας” τη Χίμκι με σκορ 99-60. Το ματς ήταν από νωρίς παράσταση για έναν ρόλο, με τους Τούρκους να έχουν πλουραλισμό στην επίθεση και πρώτους σκόρερ τους Σανλί με 19 πόντους και Λάρκιν με 15 πόντους. Στους 13 πόντους με 5 λάθη έμεινε ο Σβεντ για τη ρωσική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 52-36, 75-46, 99-60.

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 15 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπομπουά 9 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίνγκλετον 3, Σαϊμπίρ 2, Μπαλμπάι 4, Γκαζί, Σανλί 19 (8/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Μοερμάν 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τουντσέρ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίτσιτς 8 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Άντερσον 6 (5 ριμπάουντ), Ντάνστον 12 (1).

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 13 (2/7 τρίποντα, 5 λάθη), ΜακΚόλουμ 6 (1), Καράσεφ 4, Ζάιτσεφ 2 (1/4 σουτ, 4 ασίστ), Οντινόκοφ, Βορόνοφ 5 (1/5 σουτ), Μπούκερ 10 (5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μπερτάνς, Μίκι 14.