Σάββατο, 27 Απρ.
15oC Αθήνα

Euroleague, Μακάμπι Τελ Αβίβ- Ολυμπιακός 84-69: «Ναυάγιο» στο Ισραήλ οι Πειραιώτες

ΦΩΤΟ Intime

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε εκτός ρυθμούς για ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι και γνώρισε την ήττα με 84-69 από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στην 22η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Πειραιώτες έκαναν πολλά λάθη σε όλο το ματς (15 συνολικά) και με τον Φαλ να συμπληρώνει από νωρίς φάουλ, δεν κατάφεραν να σταματήσουν αρχικά τον Ζίζιτς (23 πόντους) και στη συνέχεια όλη την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Ο Ολυμπιακός “έπεσε” έτσι κι άλλο στην κατάταξη με το ρεκόρ του να διαμορφώνεται στο 12-8, την ώρα που η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε “ανάσα” με την 8η νίκη της σε 19 αγώνες.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα το ματς, αφού με πέντε λάθη στο πρώτο 5λεπτο και αρκετές κακές επιλογές στην επίθεση, είχε μείνει στους 4 πόντους, με την Μακάμπι να παίρνει το προβάδισμα με 11-4. Δύο τρίποντα από Βεζένκοφ και ΜακΚίσκ “ξεκόλλησαν” όμως τους Πειραιώτες που έκλεισαν το δεκάλεπτο, μειώνοντας τη διαφορά στο 19-16, παρότι δεν μέτρησε οριακά και ένα… παραλίγο buzzer beater του Μάρτιν.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες βρήκαν λύσει και από τον Γιώργο Πρίντεζη στην επίθεση, με αποτέλεσμα να πάρουν και το προβάδισμα στο σκορ, αλλά ο Ζίζιτς συνέχισε να αποτελεί “πληγή” στην άμυνά του με 18 πόντους στο πρώτο μέρος. Η Μακάμπι πήγε έτσι μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 40-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε αγνώριστος και πετυχαίνοντας μόλις δύο καλάθια στα πρώτα 4 λεπτά, βρέθηκε να χάνει με 55-45. Έχοντας και τον Φαλ εκτός με φάουλ, οι Πειραιώτες αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην άμυνα και η διαφορά του σκορ ξέφυγε και σε διψήφιο αριθμό πόντων, πριν καταλήξει στο 66-56 στο 30′.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να είναι πια και ιδιαίτερα άστοχη στην επίθεση, την ώρα που οι Ισραηλινοί έβρισκαν λύσεις, έχοντας και την ψυχολογία υπέρ τους. Το τελικό 84-69 είναι έτσι χαρακτηριστικό της εμφάνισης των Πειραιωτών στο δεύτερο ημίχρονο και φανερώνει δίκαια την υπεροχή της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 13 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 14 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καλέιρο 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 4, Τέιλορ, Ρέινολντς 8 (5 ριμπάουντ), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 3 (0/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κοέν, Νάναλι 11 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Ζίζιτς 23 (10/12 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), ζιβ.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Ντόρσεϊ 12 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Λαρεντζάκης, Φαλ 8 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Σλούκας 7 (1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Μάρτιν (0/2 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 6 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9 (1).