Euroleague, Μπάγερν Μονάχου – Παναθηναϊκός 81-78: Απίστευτη «αυτοκτονία» και νέα ήττα για το Τριφύλλι

ΦΩΤΟ intime

Ο Παναθηναϊκός έκανε “θρίλερ” ένα δικό του παιχνίδι και κατάφερε να το χάσει μέσα από τα… χέρια του στο τέλος, με την Μπάγερν Μονάχου να πανηγυρίζει μια ανέλπιστη νίκη με 81-78 για την 11η αγωνιστική της Euroleague.

Οι “πράσινοι” είχαν σε καλή βραδιά τους Παπαπέτρου (17 πόντους) και Μέικον (12 πόντους, 6 ασίστ), αλλά με απίστευτα λάθη στα τελευταία λεπτά και δύο άστοχες βολές του Γουάιτ στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα, επέτρεψαν στους Γερμανούς να κάνουν την ανατροπή και να κερδίσουν το ματς.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε έτσι την 5η σερί ήττα του στη Euroleague και “έπεσε” στο 2-9 στην κατάταξη, την ώρα που η Μπάγερν Μονάχου με το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα, “ανέβηκε” στο 5-6.

Η Μπάγερν Μονάχου μπήκε πιο δυνατά στο ματς και “χτυπώντας” τον Πέρι στην άμυνα με τον Χίλιαρντ, πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Ο Αμερικανός γκαρντ έφθασε γρήγορα τους 12 πόντους και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 19-14, αλλά ο Παπαπέτρου “απάντησε” με συνεχόμενους πόντους και το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν ισόπαλο με 22-22.

Η είσοδος των Μποχωρίδη και Κασελάκη βελτίωσε ακόμη περισσότερο την εικόνα του Τριφυλλιού στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι “πράσινοι” πήραν το προβάδισμα με 30-35. Ο Ντεσόν Τόμας συνέχισε να δίνει σκορ στους “Βαυαρούς”, αλλά η ομάδα του Πρίφτη βρήκε λύσεις και από τους Μέικον και Έβανς και έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ της 44-37.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με τρίποντο του Παπαπέτρου πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (49-39) στο ματς. Η ομάδα του Τρινκιέρι απάντησε με τον Ρούμπιτ και η είσοδος του Ομπστ έφερε ευστοχία και από το τρίποντο, η οποία σε συνδυασμό με κάποια λάθη των “πρασίνων”, έφερε το ματς στον πόντο, 60-59 στο 30′.

Όλα κρίθηκαν έτσι στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι το πάνω χέρι, με πρωταγωνιστή τον Μέικον, ο οποίος φάνηκε να δίνει διαφορά… ασφαλείας στους “πράσινους” με το 70-61.

Δύο τρίποντα από Γουόλντεν και Λούσιτς έκαναν ξανά ντέρμπι τον αγώνα, αλλά η ομάδα του Πρίφτη βρήκε τις λύσεις και παρέμεινε μπροστά στο σκορ, με 76-74 και δύο βολές υπέρ της, 46 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Γουάιτ αστόχησε όμως και στις δύο και ο Λούτσιτς πέτυχε μεγάλο τρίποντο πάνω σε άμυνα, φέρνοντας… τούμπα το ματς. Μέικον και Νέντοβιτς δεν κατάφεραν να απαντήσουν στις τελευταίες επιθέσεις του Τριφυλλιού και έτσι, η Μπάγερν Μονάχου πανηγύρισε την ανέλπιστη νίκη με 81-78.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε λοιπόν και με αυτόν τον τρόπο να χάσει ένα ακόμη ματς τη φετινή σεζόν και με την 5η σερί του ήττα στη Euroleague, “έπεσε” στο 2-9 στην κατάταξη, την ώρα που οι “Βαυαροί” έφθασαν το 5-6 μετά από 11 αγώνες στη σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-44, 59-60, 81-78

Τα στατιστικά των παικτών

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 7 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμας 15 (6/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γουόλντεν 8 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάντερ 7 (2/5 δίποντα, 3/4 βολές), Γιάραμαζ, Λούτσιτς 6 (2/7 τρίποντα), Ομπστ 6 (2), Τζέντοβιτς, Ρούμπιτ 12 (4/8 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χίλιαρντ 20 (3/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές)

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 3 (3/4 βολές), Μέικον 12 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπαγιάννης 7 (3/6 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 17 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κασελάκης 5 (1), Γουάιτ 9 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές), Νέντοβιτς 7 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 7 (4 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 8 (3/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές)