14oC Αθήνα

Euroleague, Ολυμπιακός – Βιλερμπάν 89-54: Ισοπεδωτική νίκη για τους «ερυθρόλευκους»

ΦΩΤΟ Intime

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τη Βιλερμπάν με 89-54 στο ΣΕΦ για την 16η αγωνιστική της Euroleague και διατήρησε απόρθητη την έδρα του, κάνοντας το 2Χ2 στη «διαβολοβδομάδα» πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Ασταμάτητος ήταν για ακόμα ένα εντός έδρας ματς ο Ολυμπιακός, που «διέλυσε» με το 35 πόντους διαφορά τη Βιλερμπάν (89-54) και ανέβασε το ρεκόρ του σε 11-5 στη Euroleague παραμένοντας για 9ο σερί ματς αήττητος στο ΣΕΦ. Απίστευτη εμφάνιση από Ντόρσεϊ και Σλούκα σε ένα βράδυ που δεν υστέρησε κανείς «ερυθρόλευκος», ενώ για τους Γάλλους πάλεψαν οι Οσετκόφσκι, Αντετοκούνμπο και Φαλ.

Δείτε το LIVE του αγώνα ΕΔΩ

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε «μουδιασμένα» το ματς αφού βρέθηκε να χάνει με 0-4 χωρίς να μπορεί να βρει πόντο στα πρώτα τρία λεπτά. Βεζένκοφ και Παπανικολάου έφεραν το ματς στο 5-4 και από εκεί και πέρα ξεκίνησε το… πάρτι.

Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» «έπνιξε» του Γάλλους. Οι Οκόμπο, Τζόουνς και Αντετοκούνμπο δεν έβρισκαν χώρο ούτε να… ανασάνουν και η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-10).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, «τρέχοντας» όποτε μπορούσε και στο ανοιχτό γήπεδο, αφού η περιφέρειά του δεν έδειχνε ακόμα «ζεστή». Με Φαλ και Νάιτ, η Βιλερμπάν μείωσε σε 20-14. Δεν θα είχε διάρκεια, όμως η αντεπίθεση των Γάλλων. Χωρίς να πιάσει εντυπωσιακή απόδοση, ο Ολυμπιακός ξέφυγε γρήγορα χάρη στην ασφυκτική άμυνα και την υπεροχή στα ριμπάουντ. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 39-21 με τον Σλούκα να οδηγεί τους «ερυθρόλευκους» στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Από εκεί και πέρα το ματς δεν «αντέχει» σε κριτική… Το πάρτι του Ολυμπιακού συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να μονιμοποιείται πάνω από τους 20 πόντους πολύ γρήγορα, αφού ο Ντόρσεϊ «πυροβολούσε» από… παντού και φτάνοντας το σκορ στο 52-27 πολύ γρήγορα. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +31 (65-34), με τους Κώστα Αντετοκούνμπ και Μάρκος Νάιτ να μειώνουν σε 65-38, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Τυπική διαδικασία αποδείχτηκε η 4η περίοδος, με τον Μπαρτζώκα να δίνει χρόνο συμμετοχής και στον Μιχάλη Λούντζη και το τελικό 89-54 να διαμορφώνεται με buzzer beater τρίποντο στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 39-21, 65-38, 89-54

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 19 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 8 (4/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σλούκας 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρτιν 2 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 15 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 13 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές)

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Οκόμπο 8 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/3 βολές), Τζόουνς (0/4 δίποντα, 0/2 βολές), Ντιότ 3 (1), Νάιτ 11 (1), Γκιστ 2, Φαλ 11 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Οσετκόβσκι 13 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάουαρντ 2, Στράζελ, Αντετοκούνμπο 4 (2/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 μπλοκ)