22oC Αθήνα

Europa League: Απίθανη πρόκριση για Μίλαν! Εφτάρα η Τότεναμ – Όλα τα αποτελέσματα (videos)

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στην Πορτογαλία, η Μίλαν πανηγύρισε μία απίθανη πρόκριση επί της Ρίο Άβε και βρέθηκε στους ομίλους του Europa League. Εφτάρα από την Τότεναμ με χατ-τρικ του Χάρι Κέιν.

Η Μίλαν ήταν το ξεκάθαρο φαβορί κόντρα στη Ρίο Άβε, ακόμη και χωρίς τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και προηγήθηκε στο σκορ με τον Σαλεμέκερς, αλλά ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Κίκο Ζεράλδες, ισοφάρισε σε 1-1 κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Europa League: Αποκλεισμός σοκ για το ΑΠΟΕΛ με κερδισμένη την… Ελλάδα! (video)

Εκεί οι γηπεδούχοι πήραν και το προβάδισμα με τον Γκέλσον, για να βρεθούν μια “ανάσα” από την ιστορική πρόκριση. Η Μίλαν κέρδισε όμως πέναλτι στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, ο Τσαλχάνογλου ευστόχησε και το παιχνίδι κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, για να ακολουθήσει νέο “θρίλερ”. Οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες σε όλες τις αρχικές εκτελέσεις και χρειάστηκε να υπάρξει στη συνέχεια ένα σερί από πέντε (!) άστοχα πέναλτι, πριν “λυτρώσει” την ομάδα του Πιόλι ο Κίαερ.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς, ξεχώρισε η φοβερή και τρομερή Τότεναμ, η οποία και “διέλυσε” με σκορ ρεκόρ τη Μακάμπι Χάιφα, καθώς επικράτησε με 7-2 στο ματς. Ο Κέιν πέτυχε ένα ακόμη χατ-τρικ, με τον Ντέλε Άλι να προσθέτει ακόμη δύο, στην επιβλητική πρόκριση της ομάδας του Ζοζέ Μουρίνιο στους ομίλους του Europa League.