12oC Αθήνα

Europa league: Στα ημιτελικά Άρσεναλ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Ρόμα και Βιγιαρεάλ (videos)

Η προημιτελική φάση του Europa League ολοκληρώθηκε, με τις Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Άρσεναλ, Ρόμα και Βιγιαρεάλ να παίρνουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Στους “4” η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα αντιμετωπίσει τη Ρόμα, ενώ η Άρσεναλ θα κοντραριστεί με τη Βιγιαρεάλ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, δίχως να χρειαστεί να αγχωθεί και να ανεβάσει ρυθμούς, επικράτησε εντός έδρας της Γρανάδα με 2-0 και πέρασε στους “4”. Ο Καβάνι άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, με τον Βαγέχο με αυτογκόλ να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στα τελευταία λεπτά.

Η αντίπαλος των “κόκκινων διαβόλων” στα ημιτελικά, Ρόμα, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Άγιαξ στην Ιταλία και σε συνδυασμό με το 1-2 του πρώτου αγώνα, προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με τον Μπρόμπι, αλλά οι Ιταλοί ισοφάρισαν με τον Τζέκο κι άντεξαν μέχρι το φινάλε.

Από την πλευρά της, η Βιγιαρεάλ διπλασίασε τις νίκες της κόντρα στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, επικρατώντας των Κροατών με 2-1 στο δεύτερο παιχνίδι στην Ισπανία.

Τέλος, η Άρσεναλ διέλυσε τη Σλάβια Πράγας με 0-4 στη Τσεχία και με συνολικό σκορ 5-1 προκρίθηκε στα ημιτελικά. Οι Λονδρέζοι έσβησαν κάθε όνειρο των Τσέχων από τα πρώτα 25 λεπτά, όταν και προηγήθηκαν με 3-0, καθαρίζοντας με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση πρόκριση.