Τετάρτη, 8 Μαΐ

FA Cup: Η Λίβερπουλ του Κώστα Τσιμίκα προκρίθηκε άνετα με το 3-1 επί της Κάρντιφ

Η Λίβερπουλ έμεινε “άσφαιρη” στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Κάρντιφ για το Κύπελλο Αγγλίας, αλλά στο δεύτερο μέρος… ξεμπούκωσε και πέτυχε τρία γκολ, για τη νίκη με 3-1 στο ματς και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με τον Κώστα Τσιμίκα βασικό για 70 λεπτά, οι “κόκκινοι” άνοιξαν το σκορ με τον Ζότα στο 53′ και “καθάρισαν” το ματς με τον Μιναμίνο στο 68′ μετά από προσπάθεια του Λουίς Ντίας, που έκανε ντεμπούτο με την ομάδα του Κλοπ. Στο 76′ ο 18χρονος Έλιοτ πέτυχε και το τρίτο γκολ, με τον Κόλγουιλ να διαμορφώνει το τελικό σκορ με το γκολ της… τιμής στο 80΄ για τους Ουαλούς.