Δευτέρα, 29 Απρ.

Η καρδιά νίκησε το ταλέντο! Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Μακάμπι

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση η Μακάμπι Τελ Αβίβ, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, επικράτησε με 98-86 της Ρεάλ Μαδρίτης και κατέκτησε το 6ο ευρωπαϊκό της ιστορίας της και πρώτο μετά από 9 χρόνια.

Το LIVE του αγώνα

Η Μακάμπι μπήκε με ενθουσιασμό στο ματς αλλά γρήγορα η Ρεάλ προσαρμόστηκε στις συνθήκες του αγώνα και ξεκίνησε να χτίζει διαφορά. Με τον Ρούντι… μπροστάρη. αυτή έφτασε μέχρι τους 11 πόντους στην δεύτερη περίοδο, ωστόσο οι Ισραηλιμοί δεν είχαν πει την τελευταία του λέξη και με τρίποντο του Μπλου στο τέλος του χρόνου κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο στο -2.

Από και και έπειτα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, ωστόσο η Μακάμπι ξέφυγε με 4 πόντους 1 λεπτό πριν την λήξη του αγώνα. Τότε ο Μπουρούσης με δύο καλές άμυνες και δύο εύστοχες βολές έστειλε το ματς στην παράταση, αφού στην τελευταία επίθεση ο Ράις αστόχησε σε τρίποντο.

Στην παράταση η Μακάμπι έδειξε πως το ήθελε περισσότερο και με τον Ράις σε εκπληκτική μέρα επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της φτάνοντας στο εντυπωσιακό 98-86.

Δεκάλεπτα: 16-15, 35-33, 55-53, 73-73, (πρτ.) 86-98.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρούντι 15 (8 ριμπ., 4 ασίστ), Ρέγες 12 (6 ριμπ.), Μίροτιτς 12 (7 ριμπ.), Ροντρίγκεθ 21, Κάρολ 5, Ντάρντεν 7 (7 ριμπ.), Γιουλ (8 ριμπ.), Μπουρούσης 12 (9 ριμπ., 4 τάπες), Σλότερ 2, Μεζρί.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Ράις 26, Σμιθ 15 (7 ριμπ.), Χίκμαν 18 (6 ριμπ.), Ινγκλς, Τάιους 12 (11 ριμπ., 3 τάπες), Πνίνι, Οχαγιόν 4 (5 ριμπ.), Μπλου 14, Σχορτσανίτης 9.

Διαιτητές: Χριστοδούλου (Ελλάδα), Πουκλ (Σλοβενία), Γιόβτσιτς (Σερβία).