25oC Αθήνα

La Liga: Ήττα και απότομη «προσγείωση» για τη Βαλένθια

Η Βαλένθια δεν κατάφερε να συνεχίσει νικηφόρα τις υποχρεώσεις της, αφού μετά την νίκη επί της Χετάφε (5-1), ηττήθηκε από τη Ράγιο Βαγεκάνο με 2-1 για την 5η αγωνιστική της La Liga.

Η πεντάρα της Βαλένθια απέναντι στη Χετάφε την προηγούμενη αγωνιστική, φαίνεται πως ήταν ένα ”πυροτέχνημα”, με τις νυχτερίδες να χάνουν σχετικά εύκολα  εκτός έδρας από τη Ράγιο Βαγεκάνο, συνεχίζοντας να προβληματίζουν τη φετινή σεζόν.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ και συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό με τον Πολαθόν, ενώ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πήραν προβάδισμα δυο τερμάτων μετά από αυτογκόλ του Νίκο. Το μόνο που κατάφερε η Βαλένθια ήταν να μειώσει σε 2-1 στις καθυστερήσεις με σκόρερ τον Ντιακαμπί.

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα σε πέντε αγώνες για την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο, η οποία δείχνει να μην έχει βρει τα πατήματα της τη φετινή σεζόν.