Ligue 1: Εύκολη νίκη για τη Μαρσέιγ πριν τον ΠΑΟΚ

ΦΩΤΟ Reuters αρχείου

Με το μυαλό και στον αγώνα ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ στα προημιτελικά του Europa Conference League, η Μαρσέιγ “καθάρισε” άνετα τη Μονπελιέ με 2-0 στη Ligue 1.

Οι Μασσαλοί τελείωσαν ουσιαστικά την αναμέτρηση από το πρώτο 20λεπτο του αγώνα, με τον Ντιένγκ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό και τον Ουντέρ να “σφραγίζει” το “τρίποντο” για την ομάδα του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 19′.

Η αντίπαλος του “Δικεφάλου του Βορρά” είχε έτσι την ευκαιρία να ρίξει στη συνέχεια ρυθμούς ενόψει και του αγώνα της Τούμπας, ενώ με τη νίκη αυτή βρέθηκε ξανά στο +3 από τη Ρεν, στη δεύτερη θέση του γαλλικού πρωταθλήματος. Μοναδικό αρνητικό για τη Μαρσέιγ, το γεγονός ότι ο Τσαλέτα Τσαρ ανέβασε πυρετό και έμεινε την τελευταία στιγμή εκτός αγώνα, με αποτέλεσμα να είναι πλέον αμφίβολος για το ματς της Θεσσσαλονίκης.