Τρίτη, 7 Μαΐ
25oC Αθήνα

Με… περίπατο έκανε το 2-0 ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στον Πανιώνιο και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά της Basketleague.

Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν και πάλι εύκολη τη ζωή τους απέναντι στον Πανιώνιο και διπλασίασαν τις νίκες τους φτάνοντας μία ανάσα από τους τελικούς.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκαν αντίσταση μόνο στα πρώτα λεπτά του ματς όταν τα σουτ που επιχείρησαν ήταν άστοχα όμως έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 6/10 τρίποντα και πήραν το προβάδισμα με 7 πόντους.

Από εκεί και μετά η διαφορά άνοιγε συνεχώς και ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τον Στράτο Περπέρογλου να κάνει το καλύτερό του ματς μετά την επιστροφή του από τον τραυματισμό.

Την Δευτέρα στην Νέα Σμύρνη θα γίνει το τρίτο και ίσως τελευταίο ματς της σειράς.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 47-33, 66-43, 84-58

Ολυμπιακός: Σερμαντίνι 4, Ντάνστον 3, Σπανούλης 12 (2), Περπέρογλου 16 (1), Παπαπέτρου 5, Σλούκας 8 (2), Κόλινς 5, Σίμονς 3, Λοτζέσκι 14 (4), Πρίντεζης 9 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 3 (1).

Πανιώνιος: Μακ Κόλουμ 7 (1), Σταμάτης 5 (1), Ντούβνιακ 5 (1), Κάρτερ 8 (2), Μίλμπουρν 14 (2), Αθανασούλας, Μπατής 10, Μισέλ 2, Σίμτσακ, Σαλούστρος 2.