15oC Αθήνα

Μουντομπάσκετ: 2 στα 2 με σούπερ Πρίντεζη η Εθνική!

ΦΩΤΟ fiba
ΦΩΤΟ fiba

Με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη (25π.) η Εθνική ομάδα επικράτησε εύκολα των Φιλιππίνων με 82-70, έκανε το 2 στα 2 και πήρε κεφάλι στον 2ο όμιλο του Μουντομπάσκετ της Ισπανίας.

Το LIVE του αγώνα

Η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με μπροστάρηδες τους Ζήση και Πρίντεζη κατάφερε από νωρίς να δημιουργήσει διαφορά και τελικά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (10-20).

Παρά την αστοχία στα τρίποντα (1/10 στο πρώτο ημίχρονο), το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε την διαφορά στα ίδια επίπεδα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ την ίδια ώρα έπαιζε εξαιρετική άμυνα περιορίζοντας σημαντικά τον Μπλατς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κατσικάρη μπήκαν αποφασισμένοι να “τελειώσουν” το ματς και με τον Πρίντεζη να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 17 πόντους (29-46). Ωστόσο στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μπλατς που με ένα προσωπικό σερί έριξε την διαφορά στους 9. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Εθνική να έχει προβάδισμα 13 πόντων (45-58).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Φιλιππίνες έκαναν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς, αλλά δεν βρήκαν ποτέ το αντίδοτο στον Πρίντεζη ο οποίος μαζί με τον Παπανικολάου δεν επέτρεψαν καμία αμφισβήτηση ως προς τον νικητή.

Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού ήταν ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου τελειώνοντας το ματς με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική μας ομάδα την Δευτέρα (21:00) το Πουέρτο Ρίκο.

Τα δεκάλεπτα:
10-20, 27-37, 45-58, 70-82

ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ (16/20β., 18/46δ., 6/22τρ., 33-8ριμπ., 12λ., 10ασ., 8κλ., 2μπλ.Ρέγιες): Άλαπαγκ 3 (1), Τενόριο 3 (1), Τσαν 3 (1), Ουίλιαμ 5 (1), Ντάβιντ 2, Ντε Οκάμπο 4 , Νόργουντ 5 (1), Μπλατς 21, Φαγιάρδο 10, Ντάλισταν 5 (1), Αγκουιλάρ 2, Πίνγκρις 7.

ΕΛΛΑΔΑ (21/30β., 23/43δ., 5/22τρ., 35-10ριμπ., 12λ., 14ασ., 6κλ., 8 μπλ.Κατσικάρης): Μάντζαρης, Μπουρούσης 12 (10ρ.), Ζήσης 8, Βασιλειάδης 6 (2), καλάθης 9 (1), Παπανικολάου 9, Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 5 (1), Αντετοκούνμπο 3, Βουγιούκας 2, Πρίντεζης 25 (1).